‘ایست‌های بازرسی بسیج زیر نظر نیروی انتظامی ایران فعالیت خواهند کرد’

بی بی سی : علیرضا رحیمی، نماینده مجلس ایران گفته عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور در جلسه این کمیسیون اعلام کرده از این پس، همه پست‌ها و گروه‌های ایست بازرسی بسیج زیرنظر نیروی انتظامی عمل خواهند کرد.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران گفت این تصمیم “گامی در جهت پاسخگویی و انضباط بیشتر” مراکز و پایگاه‌های بسیج است.

یک ماه پیش سالار آبنوش، معاون عملیاتی سازمان بسیج در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا بسیج هنوز ایست بازرسی دارد یا نه، گفته بود “اگر ایست و بازرسی کم شده و نیازی به آن نیست، به خاطر بالا رفتن ضریب امنیت است وگرنه گشت بسیج جمع نشده است”.

او تیرماه سال گذشته نیز گفته بود “ایست و بازرسی به معنا و مفهومی که قبلا بود الان دیگر اصلا وجود ندارد”. علت توقف فعالیت این ایست‌های بازرسی توانمندی نیروی انتظامی عنوان شده بود.

معاون عملیاتی بسیج گفته بود دیگر ایست‌های بازرسی بسیج تنها به طور موردی و با تشخیص مسئولان امنیتی ایران برپا خواهد شد و “گشت‌های محله محور” جای آن را می‌گیرد.

کاهش ایست‌های بسیج را نخستین بار، غلامحسین غیب‌پرور، فرمانده پیشین سازمان بسیج در پاییز ۱۳۹۶ اعلام کرد و گفت: “در زمینه تامین امنیت کشور برادران نیروی انتظامی در این زمینه اقدامات خوبی انجام داده‌اند و ما هم به کمک آنها آمده‌ایم و بنا داریم ایست‌های بازرسی بسیج را تقلیل داده و آن را به گشت‌های محله‌ای تبدیل کنیم”.

گفته می‌شود مبنای تأسیس این “گشت‌های محله محور” توافق بسیج و نیروی انتظامی و قوه قضائیه بود.

در طرح گشت‌های محلی سپاه پاسداران، قرار است گروه‌هایی سه تا پنج نفره متشکل از نیروهای عضو بسیج که دوره‌های آموزشی خاص را گذرانده‌اند، به صورت پیاده و سواره و بدون در اختیار داشتن اسلحه گشت بدهند. هدف این طرح “پیشگیری از سرقت و ایجاد امنیت” عنوان شده است.

دو روز پیش حسین سلامی، فرمانده ‌کل سپاه پاسداران گفته بود از “طرح‌های هدفمند نیروی انتظامی در ارتقای امنیت عمومی جامعه حمایت همه‌جانبه می‌کند”.

بسیج زیرمجموعه سپاه پاسداران است و شماری از نیروهای آن “ضابط قضایی” به شمار می‌آیند.

گشت‌های امنیتی نخستین بار پس از انقلاب با کمیته‌های انقلاب اسلامی آغاز شد که اغلب فعالیت‌های امنیتی و اطلاعاتی داشتند.

در سال‌های گذشته، گشت‌های بسیج در جریان اعتراضات اجتماعی فعالیت‌های خود را تشدید می‌کردند اما این ایست‌های بازرسی انتقادات سیاسی گسترده‌ای را نیز به همراه داشته است.

Share