مقام های آمریکایی می گویند حمزه بن لادن ‘مرده است’

بی بی سی : به گفته مقام های امنیتی آمریکا حمزه، پسر اسامه بن لادن بنیانگذار گروه القاعده، درگذشته است.

در این گزارش ها – به نقل از منابع نام برده نشده – جزییات محل یا تاریخ مرگ حمزه بن لادن روشن نیست.

دولت آمریکا در ماه فوریه جایزه ای یک میلیون دلاری در ازای اطلاعاتی برای شناسایی محل اختفای او تعیین کرده بود.

حمزه بن لادن که تصور می شود حدود ۳۰ ساله بوده باشد، با انتشار نوارهای صوتی و ویدئویی خواستار انجام حملات در آمریکا یا سایر کشورها شده بود.

گزارش مربوط به درگذشت او را ابتدا شبکه ان بی سی و روزنامه نیویورک تایمز منتشر کردند.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و جان بولتون مشاور امنیت ملی او روز چهارشنبه از پاسخ دادن به سوالات خبرنگاران در این مورد خودداری کردند.

حمزه بن لادن نیروهای جهادی را به خاطر قتل پدرش توسط کماندوهای آمریکایی در ماه مه ۲۰۱۱ در پاکستان به انتقام جویی ترغیب کرده بود.

به علاوه او از ساکنان شبه جزیره عربستان خواسته بود قیام کنند. عربستان سعودی در ماه مارس حق شهروندی او را سلب کرد.

گمان می رفت او در ایران تحت حصر خانگی باشد اما سایر گزارش ها حاکی بود که او همچنین در افغانستان، پاکستان و سوریه سکونت داشته است.

وزارت خارجه آمریکا گفت اسنادی که در سال ۲۰۱۱ در حمله به محل اختفای بن لادن در شهر ابت آباد پاکستان به دست آمد نشان می داد که حمزه بن لادن برای پوشیدن ردای رهبری القاعده تربیت می شد.

همچنین گزارش می شود که نیروهای آمریکا ویدئویی از مراسم عروسی او با دختر یکی دیگر از رهبران ارشد القاعده که ظاهرا در ایران انجام شده بود یافتند.

عبدالله احمد عبدالله همچنین معروف به ابو محمد المصری، پدر زن او، به ظن مشارکت در بمبگذاری های ۱۹۹۸ در سفارت های آمریکا در تانزانیا و کنیا تحت پیگرد بود.

القاعده عامل حملات ویرانگر ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در آمریکا بود، اما موقعیت این گروه در یک دهه اخیر با قدرت گرفتن گروه “دولت اسلامی” (داعش) تضعیف شده است.

اطلاعات اولیه درباره القاعده

این گروه در اواخر دهه ۱۹۸۰ در افغانستان ظهور کرد، زمانی که داوطلبان عرب برای نبرد با نیروهای اتحاد جماهیر شوروی به مجاهدین افغان پیوستند؛ عملیاتی که مورد حمایت آمریکا بود


اسامه بن لادن سازمانی برای کمک به این داوطلبان ایجاد کرد که به القاعده یا “پایگاه” معروف شد


او در سال ۱۹۸۹ افغانستان را ترک کرد و در سال ۱۹۹۶ به آنجا بازگشت تا اردوگاه های آموزشی هزاران اسلام گرای خارجی را اداره کند


القاعده علیه آمریکا، یهودیان و سایر متحدان آن اعلان جنگ کرد

Share