سومین شلیک آزمایشی کره‌شمالی ظرف ۸ روز

بی بی سی : مقام‌ها در سئول می‌گویند کره‌شمالی یک سلاح پرتابی کوتاه‌برد را برای دو بار شلیک کرده است. به گفته آنها این سومین آزمایش نظامی پیونگ یانگ ظرف هشت روز گذشته است.

به گفته کره جنوبی این آزمایش‌ها بامداد جمعه (دوم اوت به وثت محلی) در سواحل شرقی کره شمالی صورت گرفته است.

تحلیل‌گران این پرتاب‌های آزمایشی را واکنش پیونگ یانگ به مانور نظامی ارزیابی کرده‌اند که قرار است کره‌جنوبی و آمریکا به طور مشترک در آب‌های شبه جزیره کره برگزار کنند. کره‌شمالی بارها این مانورهای نظامی را “تمرینی برای براندازی نظام” خود خوانده و خواستار توقف دائمی آنها شده است.

همزمان بریتانیا، آلمان و فرانسه از کره شمالی خواسته‌اند “به طور جدی” به مذاکرات دو جانبه خو با آمریکا همت گمارد.

این درخواست را این سه قطب اروپا پس از برگزاری جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد که پشت درهای بسته برگزار شد اعلام کردند. اعضای شورای امنیت یک بار دیگر تاکید کرد‌اند که تحریم‌های هسته‌ای کره شمالی باید تا زمان توقف و امحای کامل برنامه هسته‌ای این کشور به طور کامل پابرجا بماند.

روز گذشته (چهارشنبه) هم کره جنوبی گفت کره‌شمالی دو موشک بالستیک کوتاه برد را در ساحل شرقی خود پرتاب کرده است.

خبرنگار بی‌بی‌سی در سئول دیروز گفت که هنوز مشخص نشده که آیا مقام‌های کره جنوبی نتوانسته‌اند تشخیص دهند که آنچه کره شمالی پرتاب کرده، موشک بوده یا راکت یا آزمایش راکت‌ها بخشی از آزمایش موشک‌های بالستیک کره شمالی بوده است.

اما ساعاتی پس از این آزمایش و در روز پنجشنبه (اول اوت) پیونگ یانگ مدعی شد یک سامانه جدید راکت‌انداز را با موفقیت آزمایش کرده است.

از زمان دیدار کیم جونگ اون و دونالد ترامپ در ماه فوریه در هانوی ویتنام، کره شمالی سه سیستم دفاعی جدید آزمایش کرده است.

مقام‌های آمریکایی، آزمایش‌های قبلی را “با اهمیت” نخواندند و جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا درباره جدیدترین آزمایش موشکی کره‌شمالی هم لحنی مشابه در پیش گرفته و آن را ناقض تعهدات رهبر کره‌ششمالی نخوانده است.

Share