معاون قوه قضائیه: تحصیل فرزندان مقامات جمهوری اسلامی در خارج ممنوع شود

محمد مصدق، معاون قوه قضائیه ایران خواهان ممنوعیت تحصیل فرزندان مقام‌های این کشور در خارج شده است.

آقای مصدق که معاون حقوقی قوه قضاییه جمهوری اسلامی است، از نمایندگان مجلس این کشور خواسته طرح ممنوعیت تحصیل فرزندان مسئولان در خارج از کشور را “ارائه داده و تصویب کنند.”

آقای مصدق تحصیل در خارج از ایران را “حق مسلم” شهروندان ایران دانسته اما گفته است مسئولانی که فرزندان آنها در خارج درس می‌خوانند باید از سمت‌های خود کناره‌گیری کنند.

تعداد زیادی از مقام‌های جمهوری اسلامی در خارج از این کشور درس خوانده‌اند. فرزندان آنها هم در خارج از ایران تحصیل کرده و بعضی از آنها هنوز در کشورهای خارجی زندگی می‌کنند.

آقای مصدق که در همایشی در زمینه “احیای عدالت و مبارزه با فساد” سخن می‌گفت از حضور فرزندان مقامات در خارج انتقاد کرد و گفت “چند درصد فرزندان مسئولان نظام در خارج از کشور تحصیل می‌کنند؟”

معاون حقوقی قوه قضائیه ایران گفته‌ است چرا “فرصت و آزادی” که در اختیار فرزندان مسئولان نظام قرار دارد، برای سایر اقشار جامعه مهیا نیست.

علیرضا رحیمی، نماینده مجلس ایران در واکنش، اظهارات آقای مصدق را خلاف قانون اساسی خوانده و گفته است نگاه معاون قوه قضائیه، “افراطی یا احساسی” است.

حضور بستگان مقام‌های جمهوری اسلامی در کشورهای خارجی به خصوص غربی با اعتراض‌هایی همراه بوده است. انتشار تصاویر و گزارش‌هایی از این افراد در شبکه‌های اجتماعی و متهم شدن آنها به داشتن زندگی تجملاتی هم با واکنش‌های عمدتا منفی مواجه شده است.

وزارت امور خارجه ایران در دوران ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد تحصیل فرزندان سفرای ایران در کشورهای اروپایی از جمله بریتانیا را ممنوع کرد.

در همان زمان کاظم جلالی، نماینده مجلس ایران در مورد آمار بالای “پدیده‌ای به نام رفتن آقازاده‌ها” به بریتانیا برای ادامه تحصیل هشدار داده بود.

اخیرا دولت آمریکا اعلام کرد موضوع لغو اجازه اقامت بستگان مقامات ارشدایران در خاک این کشور را در دست بررسی دارد.

Share