سپاه پاسداران یک نفتکش خارجی دیگر را توقیف کرد

رادیو فردا : سپاه پاسداران اعلام کرد که شامگاه چهارشنبه ۹ مرداد یک نفتکش «حامل سوخت قاچاق» توسط نیروهای گشتی پایگاه منطقه دوم دریایی این نیرو در خلیج فارس توقیف شده است.

این نهاد اعلام نکرد که این نفتکش متعلق به کدام کشور بوده است.

در اطلاعیه سپاه پاسداران تنها اعلام شده که «این شناور خارجی که از کشتی‌های دیگر سوخت دریافت کرده و در حال انتقال این سوخت به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس بود، با هماهنگی مراجع قضایی در حوالی جزیره فارسی توقیف شد».

سپاه پاسداران در اطلاعیه خود مدعی شد که این شناور «حامل ۷۰۰ هزار لیتر سوخت قاچاق» بوده که «سوخت قاچاق این شناور نیز با هماهنگی مسئولین قضایی به شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی استان بوشهر تحویل داده شد».

براساس این گزارش، هفت خدمه این کشتی که همگی خارجی هستند، بازداشت شده‌اند.

در این گزارش، تاریخ توقیف کشتی، چهارشنبهٔ گذشته ذکر شده اما به نام کشتی و مالکیت آن، اشاره‌ای نشده‌است.

سپاه پاسداران روز ۲۷ تیر یک نفتکش حامل پرچم پاناما به نام «ریاح» را به همین اتهام توقیف کرده بود. همچنین، نفتکش بریتانیایی استنا ایمپرو روز ۲۸ تیر به دست نیروهای سپاه در نزدیکی تنگه هرمز توقیف شد.

نیروهای بریتانیایی ۱۳ تیرماه یک ابرنفتکش حامل نفت ایران را در آب‌های جبل‌الطارق توقیف کردند. بریتانیا و جبل‌الطارق مقصد این نفتکش را احتمالا سوریه ذکر کرده‌اند اما مقام‌های جمهوری اسلامی می‌گویند مقصد آن «جایی دیگر» بوده است.

حدود دو هفته پس از این رویداد، سپاه پاسداران ۲۸ تیرماه اعلام کرد که نفتکش بریتانیایی استنا ایمپرو را در تنگه هرمز توقیف کرده است. بریتانیا محل توقیف این نفتکش را در آب‌های بین‌المللی و دریای عمان ذکر کرده و آن را «راهزنی دریایی حکومتی» خوانده است.

Share