پلیس مسکو بیش از ۸۰۰ معترض را بازداشت کرد

رادیو فردا : نیروهای پرشمار پلیس ضدشورش مسکو روز شنبه «برای جلوگیری از برگزاری تظاهرات بدون مجوز» در مناطقی از این شهر مستقر شدند؛ همزمان گزارش‌هایی از ادامه بازداشت منتقدان دولت روسیه منتشر شده است.

بر اساس گزارش‌ها، با افزایش شمار بازداشت شدگان، تعداد آنها به بیش از ۸۰۰ نفر رسیده است. تعدادی از چهره‌های اپوزیسیون و شش روزنامه‌نگار نیز جزو بازداشت‌شدگان هستند.

بر اساس گزارش‌ها تعدادی از بازداشت‌شدگان نیز نوجوان بوده و زیر ۱۸ سال سن دارند. تعدادی از تجمع‌کنندگان نیز مجروح شده‌اند.

سازمان عفو بین الملل نیز سرکوب معترضان و «بی اعتنایی» مقامات روسیه به حقوق بشر را محکوم کرده است.

مخالفان ولادیمیر پوتین که در هفته‌های اخیر اعتراض‌های گسترده‌ای را علیه محدودیت‌های جدید انتخاباتی سازمان‌دهی کرده‌اند، برای تظاهرات روز شنبه نیز فراخوان داده بودند اما پلیس مسکو گفته بود جهت جلوگیری از برگزاری این تجمع بدون مجوز و «برای توقف اقدامات تحریک‌آمیز، تمامی تمهیدات را به کار خواهد گرفت».

با این حال معترضان یک پیاده‌روی هفت کلیومتری در مرکز شهر را برنامه‌ریزی کرده بودند و هزاران نفر در این تجمع شرکت کردند.

ساعاتی پیش‌تر نیز گزارش شده بود نیروهای امنیتی لیوبوف سوبول، یکی از چهره‌های شاخص اپوزیسیون، را بازداشت کرده‌اند.

خانم سوبول که در روزهای اخیر در اعتراض به محدودیت‌های انتخاباتی اخیر دست به اعتصاب غذا زده بود، صبح شنبه هنگامی که از محل کارش راهی محل تظاهرات بود توسط پلیس بازداشت شد.

​از چند هفته پیش که مقام‌های دولت پوتین از ثبت‌نام شماری از نیروهای اپوزیسیون انتخابات شهرداری‌ها جلوگیری کردند، مسکو شاهد تجمعاتی متعدد بوده و در اعتراض‌های شنبه گذشته نیز حدود ۱۴۰۰ تن بازداشت شدند.

مقامات روسیه می‌گویند کاندیداهای اپوزیسیون از آنجا که نتوانسته‌اند امضای کافی برای کاندیداتوری خود کسب کنند، امکان ثبت‌نام در انتخابات را ندارند، اما رهبران اپوزیسیون با رد چنین ادعایی تاکید دارند که کرملین می‌خواهد کاندیداهای هوادار حکومت در این انتخابات بی‌رقیب باقی بمانند.

پس از این تصمیم کرملین، آلکسی ناوالنی، برجسته‌ترین چهره اپوزیسیون روسیه، فراخوانی برای تظاهرات داد. وی تاکید کرده تا زمانی که نیروهای اپوزیسیون اجازه کاندیداتوری پیدا نکنند، اعتراضات ادامه خواهد داشت.

آقای ناوالنی خود از روز چهارشنبه، دوم مرداد ماه، برای گذراندن یک دوره محکومیت سی روزه به زندان رفته است. اتهام او فراخوان مخالفان برای تجمع اعتراضی بدون مجوز بوده است.

در این میان نیروهای امنیتی روسیه با هجوم به خانه چهره‌های سیاسی مخالفی که با درخواستشان برای ثبت نام در انتخابات موافقت نشده است، بسیاری از آنها را بازداشت کرده‌اند.

Share