استرالیا مشغول بررسی «جدی» درخواست آمریکا برای همکاری در تنگه هرمز

ایران اینترنشنال : لیندا رینولدز، وزیر دفاع استرالیا، می‌گوید دولتش «خیلی جدی» مشغول بررسی درخواست دولت دونالد ترامپ برای پیوستن به ائتلاف تحت رهبری آمریکا در حفاظت از تردد کشتی‌ها در آب‌های جنوب ایران است.

رینولدز روز یکشنبه پس از جلسه سالانه برای بحث درباره مسائل امنیتی بین وزرای امور خارجه و دفاع آمریکا و استرالیا، در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت دولت اسکات موریسون از تشدید تنش‌ها در منطقه خلیج فارس عمیقا نگران بوده و هرگونه حمله به نفتکش‌های عبوری را محکوم می‌کند.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، که قرار است با موریسون برنامه شام کاری داشته باشد، اعلام کرده است که آمریکا از استرالیا درخواست کرده به ناوگروه تحت رهبری آمریکا برای حفاظت از کشتی‌های عبوری از تنگه هرمز بپیوندد.

پمپئو به محض ورود به استرالیا گفت: «امیدواریم استرالیا با ما در زمینه برخی از چالش‌های مهم مربوط به سیاست خارجی… همکاری کرده و با حملات بی‌مورد جمهوری اسلامی ایران به کشتیرانی بین‌المللی در تنگه هرمز برخورد کند.»

آمریکا در ماه‌های اخیر ایران را متهم به حمله به نفتکش‌های عبوری کرده است. تنش‌ها بین ایران و آمریکا از زمان خروج ترامپ از توافق هسته‌ای برجام و بازگشت تحریم‌ها رو به افزایش بوده است. نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اخیرا یک نفتکش بریتانیایی را نیز در تنگه هرمز توقیف کردند.

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا، نیز گفت هدف از طرح پیشنهادی آمریکا در خلیج فارس، «پیشگیری از اعمال تحریک‌آمیزی است که می‌تواند منجر به سوءتفاهم یا اشتباه محاسباتی شده که در نهایت به درگیری ختم شود».

Share