ایران دعوت از ظریف به کاخ سفید را تایید کرد

ایران اینترنشنال : علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران، اخبار منتشرشده درباره دعوت از محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران به کاخ سفید را تایید کرد.

ربیعی روز یکشنبه ۱۳ مرداد، در نشست خبری با خبرنگاران گفت از ظریف، طی سفر اخیر خود به سازمان ملل، «در دیدار با یک سناتور» دعوت شده بود که به ملاقات برود.

اظهارات ربیعی یک روز پس از آن مطرح می‌شود که مجله آمریکایی نیویورکر در گزارشی نوشت از ظریف دعوت شده بود تا با دونالد ترامپ ،رییس‌ جمهوری آمریکا، دیدار کند اما این دعوت با مخالفت مقام‌های جمهوری اسلامی مواجه شد.

نیویورکر به نقل از منابع ایرانی و آمریکایی و یک دیپلمات مطلع اضافه کرد که دیدار فوق که برای تاریخ ۱۵ ماه ژوئیه برنامه‌ریزی شده بود از سوی سناتور جمهوری‌خواه رند پل هماهنگی شده بود.

ربیعی سپس گفت تحریم ظریف به مدت کوتاهی پس از دعوت به مذاکره با رییس‌جمهور آمریکا برخورد «شخصی» و رفتاری «مضحک» بوده است.

او گفت: «اینکه دولتی دائما ادعای مذاکره کند و بعد وزیر خارجه همان کشور را که دعوت به مذاکره می‌کنند تحریم کنند اگر مضحک نیست پس چیست؟ در دیدار با یک سناتور از او دعوت می‌کنند که به ملاقات بیاید و سپس او را تحریم می‌کنند.»

ربیعی افزود: «این که آمریکایی‌ها ظریف را تحریم کردند خودشان را از گفت‌وگو و دیپلماسی محروم کرده‌اند.»

او تحریم وزیر امور خارجه ایران را «ظریف‌هراسی آمریکا» به علت «سخنان محکمه‌پسند» ظریف در موضع‌گیری‌هایش نسبت به تنیش‌های جاری بین ایران و آمریکا دانست و تاکید کرد هرگونه گفتگو باید از مسیر وزیر امور خارجه پیگیری شود.

ربیعی گفت: «آمریکا باید بداند از نظر دولت جمهوری اسلامی ایران، ظریف مسئول سیاست خارجی، هم مسئول دیپلماسی عمومی و هم مسئول دیپلماسی امنیتی و هر مسیر دیپلماتیک باید از مسیر وی باید بگذرد، همه مسیرها باید از طریق وی بگذرد.»

همزمان، علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، در یادداشتی دعوت از ظریف را تایید کرد. او در این یادداشت نوشت تحریم وزیر امور خارجه ایران «پس از مخالفت با پیشنهاد ترامپ برای گفت‌وگوی حضوری با ایشان، نشان داد که قطار «فشار حداکثری» در «ایستگاه ناکامی» متوقف شده» است.

از زمان خروج ترامپ از توافق هسته‌ای برجام و برقراری تحریم‌های لغوشده علیه ایران، تنش‌ها بین دو کشور شدت گرفته است. ترامپ و اعضای دولتش بارها از ایران برای گفتگوی مستقیم و بدون پیش‌شرط دعوت کرده‌اند، اما مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی هرگونه گفتگو را مشروط به لغو تحریم‌ها دانسته‌اند. دعوت از ظریف برای دیدار با ترامپ در حالی افشا می‌شود که دو پیش، وزارت خزانه‌داری آمریکا ظریف را تحریم کرد.

سخنگوی دولت ایران هرگونه اختلاف‌نظر میان دولت حسن روحانی و دیگر نهادهای قدرت را رد کرد و گفت: «خلاف اظهارات تفرقه‌افکنانه ترامپ، ظریف معتمد نظام و رهبری است. ایستادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ستاد کل نیروهای مسلح و ارتش و از همه بیشتر و مداوم تر رهبری معظم انقلاب در پشتیبانی ظریف، یکپارچگی ملی ما علیه کاخ سفید را نشان می‌دهد.»

این در حالی است که ظریف اخیرا در اعتراض به مداخله در امور وزارت خارجه، یک بار رسما استعفا داده و یک بار دیگر تهدید به استعفا کرده است.

ربیعی همچنین خطاب به رییس‌جمور آمریکا گفت: «ترامپ باید بداند که برای ایجاد امکان مذاکره باید تحریم‌ها را کنار بگذارد و دست از تروریسم اقتصادی بردارد.»

مقام‌های جمهوری اسلامی، از تحریم‌های آمریکا به‌عنوان «تروریسم اقتصادی» یاد می‌کنند.

ربیعی گفت: ما به دنبال عکس گرفتن در مذاکره نیستیم. اگر آنان به دنبال مذاکره کردن و گرفتن عکس یادگاری برای مباحث داخلی خود و انتخابات‌شان هستند، ما اسیر بازی آنان نمی‌شویم.»

Share