واکنش قوه‌قضاییه به خبر خروج غیرقانونی سعید ملک‌پور به کانادا

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی دستگاه قضایی ایران گفت خروج سعید ملک‌پور از این کشور، «از مبادی غیر رسمی» صورت گرفته است.

اسماعیلی، روز شنبه ۱۲ مرداد، در گفت‌وگو با شبکه خبر صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران به خبر خروج سعید ملک‌پور، زندانی متهم به حبس ابد، از ایران و بازگشت او به کانادا واکنش نشان داد.

سخنگوی قوه قضاییه گفت که سعید ملک‌پور در حال گذراندن حکم حبس ابد بود و در تاریخ ۲۹ تیر «برابر با ضوابط و مقررات مربوطه» و «با اخذ وثیقه لازم» به او مرخصی سه روزه اعطا شد.
اسماعیلی با بیان این که ملک‌پور در پایان مهلت مرخصی، خود را به زندان معرفی نکرد، ادامه داد: «البته با توجه به وضعیتی که [ملک‌پور] داشته، به مراجع امنیتی و اطلاعاتی از ناحیه قضائی مرخصی او اعلام شده بود و نسبت به ممنوع الخروجی او اقدام شده بود.»

او تأکید کرد که ملک‌پور از «مبادی غیررسمی و بدون گذرنامه» از کشور خارج شده است.

سخنگوی قوه قضاییه همچنین با اشاره به این که یازده سال از زندان ملک‌پور گذشته بود، تأکید کرد که «بسیاری از محکومان هستند که حبس ابد دارند و برابر ضوابط از مرخصی استفاده می‌کنند، مخصوصا اینکه زمان زیادی از حبس آن‌ها گذشته باشد همانند این فرد که ۱۱ سال از حبسش گذشته بود.»

کمی قبل از این اظهارات، محمود علیزاده‌ طباطبایی، وکیل سعید ملک‌پور، نیز گفت که خروج موکلش از زندان «برای مرخصی بوده و وثیقه ارائه کرده است.»

او روز شنبه، به خبرگزاری تسنیم، نزدیک به سپاه پاسداران در واکنش به انتشار خبر خروج ملک‌پور از ایران گفت: «اگر از کشور خارج شده و فرار کرده، کار بسیار اشتباهی بوده است زیرا این اقدام، کار را برای ارائه تسهیلاتی اینچنینی برای سایر زندانیان، سخت می‌کند.»

علیزاده‌ طباطبایی از میزان ودیعه ملک‌پور جزئیاتی ارائه نکرد، اما تسنیم به نقل از «برخی رسانه‌ها» نوشت که «ملک‌پور پس از تودیع وثیقه یک‌ونیم میلیارد تومانی از کشور خارج شده است.»

پیشتر مریم ملک‌پور از ورود برادرش سعید ملک‌پور به کانادا خبر داده بود. او جزئیاتی از چگونگی خروج برادرش ننوشت، اما از «رهبری کانادا» در این زمینه تشکر کرد.

سعید ملک‌پور، متولد ۱۳۵۴ و فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی شریف و فعال سایبری دارای اقامت کانادا است. او وقتی در مهر ماه سال ۱۳۸۷ به دلیل ابتلای پدرش به تومور مغزی برای دیدار و کمک به درمان پدرش از کانادا به ایران سفر کرد از سوی سپاه پاسداران در جریان یکی از پروژه‌های اطلاعات سپاه به نام «گرداب» بازداشت شد.

دادگاه انقلاب ابتدا او را به اعدام و بعد به حبس ابد محکوم کرد. محکومیت سعید ملک‌پور واکنش‌های گسترده بین‌المللی در پی داشت.

Share