آیین‌نامه دولتی استخراج بیت‌کوین در ایران ابلاغ شد

اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور ایران آیین‌نامه اجرایی «استخراج فرآورده‌های پردازشی رمزنگاری‌شده» (رمز ارزها یا بیت‌کوین) در این کشور را ابلاغ کرد.

هدف از این آیین‌نامه که در جلسه هیات وزیران در روز ۶ مرداد به تصویب رسیده، «ایجاد بستری امن، کم‌هزینه،‌ شفاف و پرسرعت برای تبادلات اقتصادی و بکارگیری با رویکرد تسهیل فضای کسب وکار» اعلام شده است.

بر اساس این آیین‌نامه «استفاده از رمز ارزها (فرآورده‌های پردازشی رمزنگاری‌شده) صرفا با قبول مسئولیت خطرپذیری (ریسک) از سوی متعاملان صورت می‌گیرد و مشمول حمایت و ضمانت دولت و نظام بانکی نبوده و استفاده از آن در مبادلات داخل کشور مجاز نیست.»

با این حال، استخراج این فرآورده‌های پردازشی رمزنگاری شده رمزارزها (ماینینگ) پس از «اخذ مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت» مجاز تلقی شده است.

در هفته‌های اخیر استخراج بیت‌کوین در ایران موجی از واکنش‌ها را در پی داشته و گزارش‌هایی درباره استفاده از برق رایگان مثل برق مساجد برای این کار منتشر شده است.

در آیین‌نامه دولت ایران آمده که تعرفه برق متقاضیان استخراج بیت‌کوین «با قیمت متوسط ریالی برق صادراتی با نرخ تسعیر سامانه نیما که توسط وزارت نیرو تعیین و اعلام می‌گردد»، محاسبه و اعمال خواهد شد.

همچنین مصرف برق و گاز برای استخراج رمزارزها (ماینینگ) در ساعات و زمان اوج مصرف ممنوع است.

پیشتر خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران از «باز شدن پای چینی‌ها به مزارع بیت‌کوین ایران» خبر داده بود.

Share