فرزند یک کشیش آشوری محکوم به زندان: هیچ مدرکی علیه پدرم و بقیه اعضای خانواده‌ام وجود ندارد

ایران وایر : مایک پنس، معاون رییس جمهور آمریکا روز دوم اگوست (۱۱ مرداد) ماه در توییتی خواستار آزادی ماهرخ قنبری، نوکیش مسیحی و کشیش آشوری بت تمرز شد که به خاطر مذهب‌شان مورد آزار و اذیت قرار گرفته‌اند.مایک پنس نوشت سرکوب اقلیت‌های دینی در ایران در تعارض با آزادی‌های مذهبی است.

معاون رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در توییت دیگری نیز درباره ماهرخ قنبری نوشت: «از شنیدن گزارش‌های مربوط به مجازات یک زن مسیحی دیگر توسط حاکمان مستبد ایران، به خاطر استفاده از حق آزادی مذهبی‌اش به شدت منزجر شده‌‌ام.»

ماهرخ قنبری، نوکیش مسیحی ۶۵ ساله‌ای است که در اواخر تیرماه ۹۸ به اتهام «تبلیغ علیه نظام» از طریق تغییر مذهب اسلام به مسیحیت و شرکت در کلیساهای خانگی بازداشت شده است. خانم قنبری برای اولین بار قبل از کریسمس سال ۲۰۱۹ به هرماه سه زن نوکیش مسیحی دیگر بازداشت شد. خانم قنبری جلسه دعا در منزلش در کرج برگزار کرده بود که با یورش ماموران او و سه زن دیگر بازداشت شدند. نام سه زن دیگر هنوز به طور رسمی منتشر نشده است.

ماهرخ قنبری ۱۰ روز تحت بازجویی ماموران وزارت اطلاعات بود و پس از آن با ۳۰ میلیون تومان وثیقه تا زمان رایی نهایی از دادگاه آزاد شد. با این حال او مجددا در اواخر تیرماه ۹۸ بازداشت شده است. از وضعیت او و جزییات بازداشتش اطلاع بیشتری در دست نیست.

سایت سازمان ماده ۱۸ که اخبار مسیحیان در ایران را پوشش می‌دهد در مطلب کوتاهی درباره ماهرخ قنبری نوشته است در دی ماه او را مجبور کردند تا یک روحانی مسلمان را برای تعالیم دینی ملاقات کندُ به او گفته شده بود این شانسی است که به او برای تغییر دوباره مذهبش به اسلام داده شده است.

کشیش بت ترمز یکی دیگر از کسانی است که مایک پنس در توئیت‌اش از او نام برده است. کشیش ویکتور بت تمرز و همسرش شامیرام عیسوی از آشوریان ایران هستند که هر کدام به ترتیب به ۱۰ سال و پنج سال حبس از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی ماشالله احمد‌زاده محکوم شدند. دابرینا بت تمرز دختر کشیش ویکتور بت تمرز به ایران‌وایر گفت که والدینش با قرار وثیقه تا زمان صدور رای نهایی دادگاه آزاد هستند در حالی که اجازه کار در کلیساها را ندارند. همچنین رامئیل بت تمرز برادر او نیز در دادگاه انقلاب به همین اتهام به چهار ماه حبس محکوم شده است.

امیر سالار داودی، وکیل این کشیش و همسرش اکنون خود به ۱۵ سال حبس محکوم شده است و در زندان اوین به سر می‌برد. همچنین قاضی احمدزاده، که حداقل ۱۶ نوکیش مسیحی را در سال ۹۶ به حبس‌های طولانی محکوم کرد اکنون به دلیل فساد مالی در برخی از پرونده‌ها از کار قضاوت کنار گذاشته شده است.

ویکتور بت تمرز، کشیش کلیسای «پنطیاکستی» متعلق به آشوریان در خیابان شهرآرا تهران بود که در تاریخ ۱۹ مارچ ۲۰۰۹ (۲۹ اسفند ۸۸) تعطیل شد. پس از تعطیلی این کلیسا، کشیش بت تمرز و همسرش در خانه خود کلیساهای خانگی برای علاقمندان تشکیل می‌دادند.

دابرینا بت تمرز فعال حقوق مذهبی که از سال ۲۰۰۹ به کشور سوییس مهاجرت کرده و اکنون کشیش کلیسای در نزدیکی زوریخ است درباره نحو بازداشت پدرش به ایران وایر گفت: «در تاریخ پنجم دی ۹۳، جشنی به مناسبت میلاد مسیح در خانه پدرم برگزار شده بود که ماموران وزارت اطلاعات با دوربین‌های فیلمبرداری به خانه حمله کردند. از تمام مهمانان در همان خانه پدرم، جدا جدا در مقابل دوربین تعهد گرفتند که دیگر دور هم جمع نشوند و بعد پدرم و دو نفر دیگر از مهمانان را با خود بردند.»

به گفته خانم دابرینا، این کشیش آشوری پس از بازداشت به مدت ۶۶ روز در سلول انفرادی بوده و پس از آن با قرار وثیقه از زندان آزاد شده است. او پس از بازداشت تاکنون ممنوع الکار است «پدرم ۴۰ سال خادم کلیساهای تهران و شهرستان‌ها بود اما دیگر به دستور قاضی قادر به کار کردن نیست هر چند که همه کلیساهای آشوری نیز بسته شده‌اند.»

از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۴، تمام کلیساهای آشوریان و پروتستان‌ها که به زبان فارسی در کلیساها صحبت می‌کردند از سوی وزارت اطلاعات ایران بسته شدند. با تعطیلی این کلیساها، نه تنها نوکیشان مسیحی بلکه آشوریان و پروتستان‌های ایران از حق مسلم داشتن کلیسا محروم مانده‌اند.

خانم بت‌تمرز در توضیح بیشتر فعالیت‌های کلیساهای جماعت ربانی گفت: «در این کلیساها به زبان فارسی دعا خوانده می‌شد. مثلا من زبان آشوری را می‌دانم اما به خواندن و نوشتن زبان آشوری مسلط نیستم بنابراین راحت‌تر بود که همه سرودها و دعاها و نماز خواندنمان به زبان فارسی باشد، اما حرف زدن به زبان فارسی در کلیسا نمی‌تواند جرم تلقی شود. پدر و مادرم هیچ وقت در خیابان مسیحیت را تبلیغ نکردند. بعد هم که کلیسا را از ترس‌شان بستند. مشارکت خانگی تشکیل شد، جمع شدن در خانه و دعا خواندن هم گناه نیست، غیرقانونی نیست و اقدام علیه امنیت ملی به حساب نمی‌آید.»

دابرینا می‌گوید تا سال ۲۰۱۴ تمام کلیساهای «جماعت ربانی» تعطیل شدند: «الان فقط کلیساهای سنتی که متعلق به کاتولیک‌ها و ارتدوکس‌هاست در ایران فعالیت می‌کنند چون آنها هیچ‌وقت برنامه‌های‌شان به زبان فارسی نبوده است اما کلیساهای آشوری و پروتستان که به کلیساهای جماعت ربانی معروف هستند برنامه‌های به زبان فارسی داشتند. حالا با بسته شدن کلیساهای جماعت ربانی دیگر یک آشوری اگر بخواهد به کلیسا برود، فقط می‌تواند به کلیسای سنتی برود.»

دختر این کشیش درباره بازداشت مادر و برادرش نیز گفت: «رامئیل برادرم در تاریخ پنجم شهریور ۹۵ در پیک‌نیکی در فیروزکوه به همراه تعدادی دیگری از نوکیشان مسیحی از سوی ماموران نیروی انتظامی و وزارت اطلاعات بازداشت شد. آنها به پیک‌نیک رفته بودند، مردها داشتند غذا درست می‌کردند که ماموران وارد شده و آنها را بازداشت کردند. برادرم بعدتر به چهار ماه حبس محکوم شد. مادرم نیز مدتی بعد به دادسرای زندان اوین احضار و اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق تشکیل گروه‌ها و کلیساهای خانگی به او تفهیم شد و در تاریخ ۱۶ دی ۹۶ از سوی قاضی احمدزاده به پنج سال حبس محکوم شد.»

کشیش بت تمزر و همسرش خانم شامیرام عیسوی هر دو متهم به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی از طریق تشکیل و اداره کلیساهای خانگی، شرکت در سمینارهای خارج از کشور و آموزش رهبران مسیحی در ایران» هستند. آقای بت تمرز از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به این اتهام به ۱۰ سال حبس و خانم عیسوی توسط همین شعبه به پنج سال حبس و رامئیل فرزندشان به چهار ماه حبس محکوم شده است. پرونده آنها اکنون در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر منتظر صدور رای نهایی است. به گفته دابرینا، جلسه دادگاه تجدیدنظر مادرش در تاریخ سوم سپتامبر ۲۰۱۹ برگزار خواهد شد اما هنوز تاریخ جلسه دادگاه تجدیدنظر پرونده پدر و برادرش مشخص نشده است.

فرزند آنها درباره مصادیق و مستندات این اتهام که به حکم‌های سنگین ختم شده، گفت‌: «هیچ مدرکی جز تشکیل کلیسای خانگی برای اثبات اتهام‌ها وجود ندارد. به پدرم گفتند تو آمریکا رفتی اما پدر من حتی یک بار پایش را به آمریکا نگذاشته است، پدرم به آنها گفته من نرفتم، ثابت کنید که رفته‌ام. اما هیچ مدرکی ندارند و احتمالا به همین دلیل آنها را در شرایط سخت مجبور به اعتراف کردند البته هیچ‌کدام تا الان اعترافی نکردند.»

او درباره آزار و اذیت پدرش و نوکیشان مسیحی در دوران بازجویی گفت: «بیشتر شکنجه روحی بوده است. پدرم را کتک زده‌اند و بعد به سلول انفرادی انداختند که زمینش پر از حشره بوده با پتویی کثیف، ۶۵ روز در این شرایط بوده و ۱۰ روز اول ارتباطی با هیچ‌کس نداشته، یازدهمین روز او را برای بازجویی و اعتراف می‌برند، هر روز هشت ساعت بازجویی می‌شده، اینها همه شکنجه روانی است. با این حال نوکیشان مسیحی بیشتر اذیت و حتی شکنجه جسمی هم می‌شوند . بعضی از آنها پس از آزادیشان می‌گفتند که آنها را از پا برای ساعت‌ها آویزان می‌کردند و بر سر و بدنشان با باتوم می‌زدند.»

دابرینا بت تمرز که سه عضو خانواده‌اش با حکم‌های زندان مواجه هستند، گفت:‌ «من از مقامات ایران می‌خواهم که آزادی مذهب را به رسمیت بشناسد و اجازه دهد تا هر انسانی درباره مذهبش و اعتقاداتش خودش تصمیم بگیرد.»

براساس اطلاعات سازمان ماده ۱۸،که یک سازمان غیر انتفاعی است و در دفاع از حقوق مسیحیان ایران فعالیت می‌کند، ۱۷۱ نوکیش مسیحی در سال ۲۰۱۸ و از ابتدای سال ۲۰۱۹ تاکنون ۳۹ نوکیش مسیحی در ایران بازداشت شده‌اند.

براساس اطلاعات همین سازمان، قاضی ماشالله احمد‌زاده، قاضی پیشین شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب، در سال ۹۶، تقریبا ۱۶ نوکیش مسیحی را بین پنج تا ۱۵ سال زندان محکوم کرد. ناصر نورد گلل‌تپه، هادی عسگری، امین افشار نادری، زمان فدایی، محمدعلی مسیب‌زاده، محمدرضا امیدی از جمله محاکمه‌شدگان هستند.

خانم بت‌تمرز درباره توییت اخیر معاون رییس جمهور آمریکا در دفاع از پدرش نیز گفت: «این حرف‌ها خوب و امیدوار کننده است که زندانیان عقیدتی در ایران فراموش نشده‌اند. اما این حرف‌ها فقط نقطه شروع است، اینکه چقدر صدای فعالان حقوق بشر و مسوولان و منتقدان شنید می‌شود کسی اکنون نمی‌داند. تنها کاری که می‌شود کرد حرف زدن درباره‌ نقض حقوق بشر و آزادی مذهب و موظف کردن نظام ایران به پاسخگویی است.»

Share