دموکرات‌ و جمهوری‌خواه در تلاش برای پیشگیری از وقوع جنگ با ایران

مجله آمریکایی فارن‌ پالسی گزارش داد ۲۸ نماینده از میان دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان آمریکا در حال تهیه لایحه‌ای با هدف ممنوعیت تخصیص بودجه برای حمله نظامی به ایران بدون کسب مجوز کنگره‌اند.

لوایح مشابه در گذشته با ناکامی مواجه شده‌اند، اما این بار پیشنهاددهندگان لایجه امیدوارند آن را در قالب «لایحه سیاست دفاعی لازم‌التصویب» ارائه کرده و پاییز امسال به سرانجام برسانند.

در بخشی از نامه‌ای که این نمایندگان خطاب به روسا و اعضای ارشد کمیته سنا و کمیته خدمات نظامی نوشته‌اند، آمده است: «اکثر اعضای دو حزب در هر دو مجلس به دفاع از اختیارت قانونی کنگره در امور جنگ و صلح به په خواسته‌اند…با تشدید تنش‌های منطقه‌ای، خطر وارد شدن آمریکا به جنگ بدون مجوز با ایران همچنان بالاست.»

این نامه که در تاریخ دوم ماه اوت ارسال شده است، می‌افزاید: «در مورد تهدیدهای بالقوه ایران یا فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده این کشور در خاورمیانه شکی نداریم.»

امضاکنندگان این نامه ضمن تاکید بر اینکه لایحه پیشنهادی به «حق نیروهای مسلح آمریکا به دفاع مشروع» خللی وارد نمی‌کند، توضیح دادند: «اما به موجب قانون اساسی‌مان، مجوز کنگره از الزامات هر جنگی است.»

این نامه جدیدترین نبرد سیاسی برای محدود کردن قدرت دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، در راه‌اندازی جنگ بدون کسب مجوز از کنگره است.

لایحه پیشنهادی این ۲۸ نماینده در قالب مذاکرات مربوط به «قانون مجوز دفاع ملی» مطرح خواهد شد.

فارن پالسی نوشت: «در فضای حزب‌گرایی شدید واشینگتن، اقدام شماری از نمایندگان برای احیای نقش کنگره در تصمیمات قانونی در زمینه‌ مسائل جنگی امری غیرعادی به نظر می‌آید.»

به نوشته این نشریه، اهمیت این اقدام در این است که در میان پیشنهادکنندگان نام‌هایی همچون مت گائتز که از طرفداران پروپاقرص ترامپ است به چشم می‌خورد.

یکی از اعضای ارشد کنگره می‌گوید: «این فوری‌ترین موضوع دفاع ملی است که در حال حاضر مورد بحث در کنگره بوده و از معدود مواردی است که هر دو حزب با هم بر روی آن واقعا توافق دارند. علاوه بر این، عجیب‌تر آن که از چپ و راست با این موضوع موافق‌اند.»

تنش‌ها بین ایران و آمریکا خصوصا پس از حملات خرابکارانه به نفتکش‌های عبوری از دریای عمان در ماه‌های مه و ژوئن شدت گرفت. آمریکا ایران را متهم به انجام این حمله‌ها کرده در حالی که ایران هر گونه دست داشتن درآن‌ها را رد می‌کند.

توقیف نفتکش‌های خارجی در حوالی تنگه هرمز از سوی سپاه پاسداران در هفته‌های اخیر نیز به این تنش‌ها دامن زده است.

در ماه ژوئن، ایران و آمریکا تا مرز درگیری نظامی پیش رفتند، اما ترامپ در دقایق آخر از حمله به ایران منصرف شد.

اختلافات بین دو کشور از طرف دیگر نیز با خروج یکجانبه ترامپ از توافق هسته‌ای برجام در سال گذشته و اعمال تحریم‌های شدید نفتی و بانکی رو به فزونی گذاشت.

علی‌رغم تاکید مقام‌های ارشد ایران و آمریکا مبنی بر عدم درگیری نظامی، نمایندگان دموکرات و جمهوری‌خواه در آمریکا نسبت به وقوع درگیری نظامی ابراز نگرانی می‌کنند.

Share