کُره‌ از بازار لوازم خانگی ایران دور شد؛ تولید «برند ملّی» با کمک چین!

کیهان لندن : برندهای لوازم خانگی کُره‌ای به دلیل شرایط تحریم علاقه‌ای به استفاده از بازار ایران ندارند و محصولات لوازم خانگی کُره‌ای در ایران کمیاب شده است.

در همین رابطه امیرعباس کائینی مدیرعامل شرکت گلدایران گفته است که حدود ۶ ماه از آخرین محموله وارداتی ال‌جی به ایران می‌گذرد و هنوز محموله جدیدی از محصولات این کارخانه وارد ایران نشده است.

امیرعباس کائینی در گفتگو با خبرگزاری تسنیم با اشاره به مشکلات ناشی از تحریم‌ها و محدود شدن فعالیت برندهای لوازم خانگی کره‌ای در ایران گفته که «در حال حاضر شرکت ال‌جی در حال رصد شرایط ایران است و این شرکت همواره به دنبال ادامه همکاری با ایران بوده و به هیچ وجه علاقه‌ای به از دست دادن بازار کشورمان نداشته است.»

مدیرعامل شرکت گلدایران توضیح داده که شرایط تحریمی موجب شده شرکت‌های کُره‌ای امکان داشتن هرگونه تبادلات مالی با ایران را از دست بدهند و آخرین محموله ال‌جی در ماه مارس ۲۰۱۹ به کشور وارد شد.

جمهوری اسلامی اما تلاش کرده است محصولات داخلی را جایگزین برندهای خارجی به ویژه کُره‌ای بکند که سهم قابل توجهی از بازار لوازم خانگی ایران را در دست داشتند.

شرکت گلدیران در هفته جاری از برند تلویزیون جدید خود رونمایی کرده است. این برند با نام «جی پلاس» برندی داخلی است که ادعا شده کیفیتی مشابه تلویزیون‌های کُره‌ای دارد. امیرعباس کائینی در این‌باره توضیح داده است که «این برند یک برند ملی است و مالکیت آن برای ما است و با توجه به محدودیت محصولات ال‌جی در بازار، این برند جدید به بازار عرضه شد.»

مدیرعامل شرکت گلدایران افزوده است که تلاش دارند تا «عمق داخلی‌سازی قطعات این برند» را افزایش دهند: «در حال حاضر تولید تلویزیون‌های این برند به صورت CKD در کشور آغاز شده و ما در تلاشیم تا عمق داخلی‌سازی قطعات این برند را با تجربه‌ای که از همکاری با شرکت ال‌جی داشتیم، افزایش دهیم.»

او درباره تولید قطعات های‌تک مورد استفاده در این محصول گفته که «قطعات های‌تک، دارای تکنولوژی خاصی هستند که سرمایه‌گذاری برای تولید آنها در داخل کشور اولاً نیازمند انتقال تکنولوژی است و در ثانی با توجه به قیمت رقابتی این قطعات، باید شرایطی فراهم شود که تولید آنها در داخل مقرون به صرفه باشد؛ از همین رو در حال حاضر قطعات های‌تک این محصول از خارج کشور وارد می‌شود.»

با این همه به دلیل ناتوانی جمهوری اسلامی در ایجاد فضایی برای پیشرفت تکنولوژی در ایران، ایران نمی‌تواند به تنهایی به تولید بسیاری از کالاها از جمله کالاهای الکترونیک اقدام کند و نیازمند همکاری دیگر کشورها در تأمین قطعات و تکنولوژی است. کائینی در این‌باره گفته که «همکاری با دیگر کشورها برای تولید این تلویزیون غیرقابل انکار نیست که ما با کشورهای مختلفی برای تأمین برخی قطعات خاص این محصول مذاکره کردیم ولی با توجه به اینکه هاب اصلی تولیدات لوازم خانگی، کشور چین است و تامین‌کنندگان مختلف و متعددی در این کشور فعالیت می‌کنند، بیشترین تمرکز ما بر روی چین قرار گرفت؛ این در حالی است که حتی خط تولید بخشی از محصولات ال‌جی هم در کشور چین قرار داشت.»

البته با توجه به شرایط تحریمی مشخص نیست وقتی واردات کالا از دیگر کشورها با مشکل روبرو شده چگونه قرار است قطعات مورد نیاز برای تولید تلویزیون به ایران وارد شود؟! کائینی در این رابطه گفته است که «ما با توجه به شدت گرفتن تحریم‌ها، برنامه‌ریزی دقیقی را انجام داده‌ایم که امکان تولید قطعات مورد نیاز این محصول در داخل کشور را افزایش دهیم ولی در حال حاضر ما در تولید قطعات های‌تک در کشور مشکل داریم و هیچ تولیدکننده‌ای اقدام به تولید چنین قطعاتی نمی‌کند.»

با اینهمه به نظر می‌رسد مدیرعامل شرکت گلدیران همچنان به چینی‌ها خوش‌بین‌تر از کُره‌ای‌ها است و روی کمک و همراهی آنها حسابی ویژه باز کرده است. او گفته که «این یک واقعیت است که وقتی تحریم‌ها سخت‌تر می‌شود، بازیگران اصلی، محتاط‌تر می‌شوند و بر همین اساس هم کره‌ای‌ها در همکاری با ما محتاطانه‌تر عمل کردند، اما امروز چینی‌ها از همکاری با ایران استقبال می‌کنند و این تفاوت چینی‌ها با کره‌ای‌ها است.»

گفتنی است قیمت لوازم خانگی از سال گذشته و در پی دو مرحله جهش ارزش چشمگیر با افزایش زیادی روبرو شد بطوری که قیمت لوازم داخلی تولید ایران فقط در اردیبهشت‌ماه حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد افزایش یافت. از سوی دیگر لوازم خانگی خارجی نیز در بازار نایاب و قیمت کالاهای خارجی نیز طی یک سال بیش از دو برابر شد.

این روند موجب شده بسیاری از خانوارها برای تهیه لوازم خانگی مورد نیاز خود به سمت خرید کالاهای دست دوم سوق پیدا کنند. چنین شرایطی موجب شده شرکت گلدیران تا پیش از این در کارخانه‌های خود محصولات ال جی را مونتاژ می‌کرد و در نزدیک به ۱۰۰۰ فروشگاه در سراسر ایران برای فروش محصولات ال‌جی داشت، اکنون به سمت تولید یک «برند ملّی» با کمک چینی‌ها برود.

Share