لایحه اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از پدران خارجی باز هم رد شد

ایران اینترنشنال : عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان،‌ از رد دوباره «لایحه اعطای تابعیت به فرزندان مادران ایرانی با پدران خارجی» از سوی شورای نگهبان خبر داد.

کدخدایی در نشست خبری روز شنبه ۱۹ مردادماه با اعلام این خبر گفت: «علی‌رغم اصلاحات مجلس شورای اسلامی، ایرادات لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی کماکان باقی است.»

این در حالی است که او روز ۱۴ مردادماه از «نظر مثبت» شورای نگهبان درباره این موضوع خبر داده و گفته بود این لایحه «با یک اشکال جزیی مواجه شده و با انجام اصلاح عبارتی توسط مجلس سریعا قابل حل است و به زودی مشکل آن مرتفع خواهد شد.»

پیشتر نیز یکبار دیگر در خردادماه شورای نگهبان این لایحه را رد و دلیل آن را ملاحظات‌ مربوط به اصل سوم قانون اساسی درباره «نفوذ اجانب» اعلام کرده بود.

همچنین یک نامه از سوی شورای نگهبان درباره این لایحه منتشر شده بود که در آن، این نهاد از «خوف بروز مشکلات و مسائل امنیتی» سخن گفته بود.

مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۹۶، این مصوبه را بر اساس پیشنهاد دولت روحانی در دستور کار خود قرار داد. بر اساس این لایحه فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی می‌توانند بدون سلب تابعیت از طریق پدر تابعیت ایرانی بگیرند.

Share