اعتراف زن ایرانی به سرقت فناوری از آمریکا و ارسال به ایران

نگار قدس کنی، زن ۴۰ ساله‌ ایرانی، اتهامات اقامه‌شده علیه‌اش در سرقت فناوری از شرکت‌های مستقر در آمریکا و انتقال به ایران را در نقض آشکار تحریم‌های آمریکا و تحریم‌های بین‌المللی علیه جمهوری اسلامی پذیرفته است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از مقام‌های دادستانی فدرال، قدس‌کنی با همکاری تعدادی دیگر، اقدام به تاسیس یک شرکت‌ صوری در مالزی و انتقال غیرقانونی فناوری از شرکت‌های مستقر در ایالات مینه‌سوتا و ماساچوست کرده است.

قدس کنی در سال ۲۰۱۵ از طرف دادستانی مینه‌سونتا تحت تعقیب قرار گرفت و دو سال بعد در استرالیا بازداشت شد اما ماه گذشته به آمریکا مسترد شد.

آسوشیتدپرس به نقل از روبرت ریچمن، وکیل قدس کنی، نوشت موکل او «قصد دارد مسئولیت تقصیر خود را پذیرفته و حکم برای او صادر شود.»

ریچمن گفت قدس‌کنی هنگام بازداشت در استرالیا به علت هزینه‌های سنگین حقوقی با استرداد به آمریکا مخالف نکرده بود.

به گفته این وکیل، قدس کنی موافقت کرده است به یک فقره تلاش برای دور زدن قوانین آمریکا اعتراف کند. حداکثر مجازات برای این کار، پنج سال حبس و جریمه ۲۵۰ هزار دلاری است. در قبال این اقدام قدس کنی، مقام‌های دادستانی دیگر اتهامات اقامه‌شده علیه قدس کنی را رد می‌کنند.

بر اساس کیفرخواست صادره، قدس‌کنی با شرکت «فنا موج» که در زمینه تجهیزات ارتباطاتی، سامانه‌های رادیوی موج کوتاه و خدمات بی‌سیمی فعالیت دارد، همکاری داشته است.

قدس کنی با تاسیس شرکتی پوششی به نام «مخابرات موج سبز» در کوالالامپور، پایتخت مالزی، اقدام به خرید تجهیزات ممنوعه و ارسال غیرقانونی این تجهیزات به ایران می‌کرده است.

وزارت دارایی آمریکا در سال ۲۰۱۷ شرکت فنا موج را به علت همکاری به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران مشمول تحریم دانست.

به نوشته آسوشیتدپرس، قدس کنی احتمالا به ۴۶ تا ۵۷ ماه حبس و ۲۰۰ هزار دلار جریمه نقدی محکوم خواهد شد.

Share