آژانس بین‌المللی انرژی: تولید نفت ایران از دهه ۸۰ تاکنون به پایین‌ترین سطح رسید

العربیه : آژانس بین‌المللی انرژی روز جمعه ۸ آگوست در گزارشی اعلام کرد، میزان تولید نفت ایران از دهه ۱۹۸۰ تاکنون به پایین‌ترین سطح تولید رسیده است.

صادرات نفت ایران در ماه مه گذشته به میزان ۴۸۰ هزار بشکه کاهش یافته و به ۸۱۰ هزار بشکه در روز رسید.

این آژانس افزود: «تولید نفت ایران در ماه مه با کاهش ۲۱۰ هزار بشکه در روز مواجه بود و به ۲٫۴ میلیون بشکه در روز رسید که از اواخر دهه ۱۹۸۰ میلادی پایین‌ترین سطح محسوب می‌شد.

این سازمان نوشت، میزان تولید نفت ایران در ماه ژوئیه به ۵۰ هزار بشکه در روز نزول کرد.

آژانس بین‌المللی انرژی افزود: «صادرات نفت ایران در ماه ژوئیه ۱۳۰ هزار بشکه کاهش یافت و به ۴۰۰ هزار بشکه در روز رسید».

برخی گزارش‌ها می‌گویند افت صادرات روزانه نفت ایران از دو و نیم میلیون بشکه، قبل از خروج آمریکا از برجام، به حدود صد هزار بشکه، یعنی از دست رفتن سالانه میلیاردها دلار درآمد نفتی ایران منجر شده است .

آژانس در گزارش خود همچنین گفته است که دلایل زیادی وجود دارد که کندی رشد اقتصادی و تشدید جنگ تجاری بین ایالات متحده و چین را نشان می‌دهد. تنش اقتصادی میان آمریکا و چین باعث شده، تقاضای جهانی برای خرید نفت همچون دوره بحران مالی جهانی سال ۲۰۰۸ بسیار کند شده است.

آژانس انرژی در گزارش ماهانه خودافزود: «اوضاع بیش از هر زمان دیگری مبهم‌تر شده و افزایش جهانی تقاضای نفت در نیمه اول سال ۲۰۱۹ بسیار کند بود».

آژانس بین‌المللی انرژی که مرکز آن در پاریس است اعلام کرد، اگر سطح تقاضا برای نفت در ماه مه سال ۲۰۱۹ را با ماه مه سال ۲۰۱۸ مقایسه کنیم، تقاضای جهانی نفت ۱۶۰ هزار بشکه در روز کاهش یافته است که این نشانگر دومین کاهش در سال ۲۰۱۹ است.

Share