حمله یک مرد مسلح به مسجدی در حومه اسلو ناکام ماند

دویچه وله : : مرد مسلحی که با چند اسلحه به مسجدی در حومه اسلو، پایتخت نروژ یورش برده بود، خلع سلاح و دستگیر شد. پلیس در خانه این مرد جسد زن جوانی را یافته که احتمال می‌رود توسط او به قتل رسیده باشد.

شامگاه شنبه دهم اوت (۱۹ مرداد) مردی مسلحی پس از شکستن در شیشه‌ای مسجد نور در حومه اسلو توسط یکی از حاضران خلع سلاح شد و اندکی بعد به وسیله پلیس بازداشت شد.

رسانه‌های محلی به نقل از پلیس، فرد مهاجم را جوانی ۲۰ ساله و شهروند نروژ معرفی کرده‌اند. در جریان این حادثه مهاجم و یکی از حاضران دچار جراحات سطحی شده‌اند.

پلیس نروژ تا کنون درباره انگیزه فرد مهاجم به طور رسمی گزارشی منتشر نکرده اما تائید کرده که او هنگام یورش به مسجد جلیقه ضد گلوله بر تن داشته و دست‌کم سه سلاح گرم و یک چاقو با خود حمل می‌کرده است.

گفته می‌شود هنگام ورود فرد مظنون به مسجد نور سه نفر بیشتر در آنجا حضور نداشته‌اند که دو نفر خود را نجات داده و نفر سوم که مردی ۷۰ ساله بوده با فرد مهاجم درگیر شده و او را به زمین انداخته است. ظاهرا در این درگیری چند گلوله شلیک شده اما به کسی اصابت نکرده است.

کشف یک جسد در خانه فرد مهاجم

خبرگزاری آلمان صبح یک‌شنبه به نقل از رسانه‌های محلی گزارش داد پلیس پس از دستگیری فرد مظنون و در بازرسی محل سکونت او جسد زن جوانی را پیدا کرده که مطابق شواهد به قتل رسیده است.

پلیس به دلیل در جریان بودن تحقیقات تا کنون درباره انگیزه حمله به مسجد نور خبری منتشر نکرده اما تروریستی بودن این اقدام را یکی از احتمالات ارزیابی می‌کند.

بنابر این گزارش سخنگوی پلیس اسلو می‌گوید تحقیقات درباره فعالیت‌های اینترنتی فرد بازداشت شده و پست‌های اخیر او در شبکه‌های اجتماعی در جریان است.

ستایش از حمله‌های تروریستی در نیوزیلند

فرستنده تلویزیونی “TV2” بدون معرفی منبع خاصی گزارش داد که فرد مهاجم ساعتی پیش از حمله به مسجد نور در یک پیام اینترنتی با عبارت‌های ستایش‌آمیزی از حمله تروریستی به دو مسجد در نیوزیلند یاد کرده است.

در این حادثه که ماه مارس سال جاری رخ داد یک راستگرای افراطی در حمله خونینی به دو مسجد در نیوزیلند ۵۱ نفر را به قتل رساند و ۵۰ نفر را مجروح کرد.

ارنا سلبرگ، نخست وزیر نروژ شامگاه شنبه حمله مسلحانه به مسجد نور در حومه اسلو را محکوم کرد و در بیانیه‌ای تاکید کرد که باید امنیت حضور در مسجد، کلیسا و دیگر عبادتگاه‌ها تامین شود. او در این بیانیه به انگیزه احتمالی فرد مهاجم اشاره‌ای نکرده است.

پلیس اسلو روز یک‌شنبه اعلام کرده که حضور نیروهای مسلح پلیس مقابل مسجد و دیگر مراکز اسلامی تقویت می‌شود. یورش به مسجد نور در آستانه عید قربان رخ داد که برای مسلمانان از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.

Share