هشدار عفو بین‌الملل درباره بیماری سرطان آرش صادقی

سازمان عفو‌ بین‌الملل با هشدار نسبت به بیماری سرطان آرش صادقی، زندانی سیاسی، در نامه‌ای به سعید نمکی، وزیر بهداشت جمهوری اسلامی ایران، درخواست کرده است تا مراقبت‌های پزشکی تخصصی و مورد نیاز آرش صادقی، از جمله معالجات مربوط به سرطان، را به هزینه دولت و در بیمارستان مناسبی بیرون از زندان، در اختیار او قرار داده شود.

این نهاد حقوق بشری همچنین در این نامه که با عنوان فراخوان فوری منتشر شده است، خواهان آزادی بیدرنگ و بدون قیدوشرط آرش صادقی شد.

در این فراخوان که روز سه‌شنبه ۲۲ مردادماه خطاب به سعید نمکی، وزیر بهداشت دولت ایران صادر شده،‌ عفو بین‌الملل از مردم و کنشگران حقوق بشر خواسته است در نامه‌ای از این مقام دولتی بخواهند تا به وضعیت سلامت و مراقبت‌های بهداشتی صادقی رسیدگی کند.

صادقی از سال ۱۳۹۵ و با اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» در زندان رجایی‌شهر کرج به سر می‌برد. دادگاه او را در دو پرونده مربوط به فعالیت‌های سیاسی و حقوق‌بشری مجموعا به تحمل ۱۹ سال حبس محکوم کرده است.

در بخشی از فراخوان عفو بین‌الملل خطاب به وزیر بهداشت درخواست مهیا شدن مراقبت‌های پزشکی فوری برای صادقی مطرح شده و آمده است: «تحقیقات مستقل و موثری در مورد شکنجه شدن آرش صادقی به عمل آورید.»

در این نامه همچنین از عدم ارایه عامدانه خدمات پزشکی از جمله آزمایش‌های لازم برای غده سرطانی در بازوی دست راست این زندانی سیاسی و بازگرداندن او از بیمارستان به زندان بر خلاف توصیه پزشکان انتقاد شده است.

عفو بین‌الملل در این‌باره نوشته است: «امتناع عامدانه‌ مقام‌ها و مسئولان از فراهم آوردن مراقبت‌های پزشکی برای آرش صادقی، بنا به قوانین بین‌المللی مصداق شکنجه به شمار می‌رود.»

Share