زیان ۶ هزار میلیارد تومانی تولید خودرو در سال ۹۷

دنیای اقتصاد :

طبق گزارش ارائه شده از سوی دو خودروساز بزرگ ایران به بورس، آنها طی سال ۹۷ در مجموع حدود شش هزار و ۷۶ میلیارد تومان بدون احتساب هزینه‌های مالی از ناحیه تولید زیان متحمل شده‌اند.

اکثر قریب به اتفاق محصولات سه خودروساز بزرگ ایران طی سال ۹۷، با زیان به تولید رسیده و با توجه به تداوم مسائلی مانند تحریم، تورم، کمبود نقدینگی و اختلال در تامین قطعات و به تبع آن، افت تولید، این زیاندهی طی سال جاری نیز احتمالا ادامه داشته و خواهد داشت.

گزارش‌های ارسالی خودروسازان به بورس نشان می‌دهد ایران خودرو، سایپا و پارس خودرو به عنوان سه بازیگر اصلی صنعت خودرو ایران، در تولید بیشتر محصولات خود طی سال ۹۷ با زیان مواجه شده‌اند. در این بین، ایران خودرویی‌ها به استثنای سوزوکی گرندویتارا و هایما، در تولید دیگر محصولات خود زیان دیده‎اند، بر این اساس شرکت ایران خودرو حدود سه هزار و ۶۳۸ میلیارد تومان زیان دیده است. این به آن معناست که ایران خودرو طی سال ۹۷ حداقل نزدیک به یک هزار و ۹۴۰ میلیارد تومان بابت تولید محصولات پژو، حدود ۷۳۸ میلیارد تومان از ناحیه تولید سمند و از ۳۲ میلیارد و ۳۸۸ میلیون تومان از ناحیه تولید رانا زیان داده است.

تولید تمامی محصولات سایپا در سال ۹۷ نیز توام با زیان بوده که کمترین آن متعلق به آریو است و بیشترین آن نیز به پراید تعلق دارد.

Share