انتقاد از تصمیم اسرائیل درباره دو نماینده مسلمان کنگره آمریکا

بی بی سی : دولت اسرائیل تصمیم گرفت که به دو نماینده زن مسلمان کنگره آمریکا اجازه ورود به آن کشور را ندهد. اسرائیل پیشتر درخواست این دو نفر برای سفر را پذیرفته بود اما در بررسی مجدد تصمیم گرفت که اجازه ورود این دو به اسرائیل را صادر نکند.

ممانعت از ورود این دو نماینده زن کنگره آمریکا واکنش‌های بسیاری را برانگیخته است که حتی محافظه‌کاران را هم به مخالفت واداشته است.

رشیده طلیب فلسطینی‌الاصل است و متولد ایالات متحده. ایلهان عمر، متولد سومالی است که در کودکی به آمریکا مهاجرت کرده است.

این دو نماینده از حامیان جنبش جنبش “بایکوت، عدم سرمایه‌گذاری، تحریم” معروف به “بی‌دی‌اس” هستند.

بر اساس قوانین اسرائیل، دولت این کشور به کسانی که از جنبش تحریم حمایت کنند، اجازه ورود به خاک اسرائیل را نمی‌دهد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا صبح روز پنجشنبه در توییتی از اسرائیل خواسته بود تا جلوی ورود این دو نماینده به آن کشور را بگیرد. اتفاقی که بسیاری منتقد آن بودند که چطور یک رئیس جمهوری آمریکا خواهان محدودیت برای شهروندان کشورش می‌شود و آن هم نه شهروندان معمولی، بلکه دو نماینده کنگره.

رشیده طلیب: نشانه ضعف اسرائیل
رشیده طلیب، یکی از نمایندگان ایالت میشیگان گفته که این تصمیم «نشانه‌ ضعف» دولت اسرائیل است. او تصویری از مادربزرگش که در کرانه غربی زندگی می‌کند را منتشر کرده و نوشته که مادربزرگ او حق دارد که با افتخار زندگی کند و این که اجازه دیدار او با نوه‌اش داده نشده را نشانه‌ای از ضعف خوانده است. خانم طلیب می‌خواست دو روز بیشتر از همکار دیگرش در اسرائیل بماند تا با مادربزرگش دیدار کند.

بنیامین نتانیاهو: قصدشان صدمه به اسرائیل بود
در بیانیه‌ای که دفتر نخست وزیر اسرائیل منتشر کرده، بنیامین نتانیاهو گفته که اسرائیل بیش از هر کشور دیگری برای آمریکا و کنگره این کشور احترام قائل است. و بعد اضافه کرده که برنامه سفر این دو نماینده نشان می‌دهد که «هدف اصلی آنها صدمه زدن به اسرائیل بوده است.»

رئیس مجلس نمایندگان: دون شان اسرائیل
نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، در بیانیه‌ای به این تصمیم اسرائیل واکنش نشان داده و آن را دون شان این کشور خوانده است. خانم پلوسی گفته که این تصمیم «نشانه ضعف» دولت اسرائیل است. در بخش دیگری از این بیانیه، خانم پلوسی به توییت آقای ترامپ هم واکنش نشان داده و آن را نمادی از «جهل و بی‌احترامی» و کمتر از شان دفتر ریاست جمهوی خوانده است.

سفیر آمریکا: اسرائیل حق دارد
دیوید فریدمن، سفیر ایالات متحده در اسرائیل، در بیانیه‌ای گفته که آمریکا از تصمیم اسرائیل حمایت کرده و آن را محترم می‌شمارد. آقای فریدمن به جای نماینده کنگره، خانم‌ها طلیب و عمر را کنشگر سیاسی توصیف کرده و نوشته اسرائیل «همان طور که از ورود سلاح» به کشورشان ممانعت می‌کند، می‌تواند از ورود این افراد هم جلوگیری کند.

لابی اسرائیل: نمایندگان کنگره باید بتوانند از اسرائیل بازدید کنند
کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل، معروف به ایپک، یکی از گروه‌هایی است که در آمریکا برای اسرائیل لابی می‌کند. این گروه به نمایندگانی از هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه که با آنها همراه باشند در انتخابات کمک می‌کند. این گروه در چرخشی کم سابقه با تصمیم دولت اسرائیل مخالفت کرده است.

آنها در خط اول توییتی که نوشته‌اند ابتدا گفته‌اند که با سیاست بایکوت که این دو نماینده حامی آن هستند مخالفند و بعد گفته‌اند که به گمان آنها هر عضو کنگره آمریکا باید امکان بازدید از اسرائیل و تجربه حضور در آن کشور را داشته باشند.

مارکو روبیو: آرزوی دو نماینده همین ممانعت از سفر بود
مارکو روبیو، سناتور جمهوری‌خواه، هم با این تصمیم اسرائیل مخالفت کرده و آن را «اشتباه» خوانده است. آقای روبیو اما دلیل مخالفتش کمی با ایپک فرق دارد. او گفته که ممانعت از سفر این دو نماینده به اسرائیل دقیقا همان چیزی است که آنها می‌خواهند. او توضیح داده که جلوگیری از سفر این دو نماینده «آرزوی» آنها بوده و حالا می‌توانند به راحتی به حملات خود علیه اسرائیل ادامه دهند.

نیویورک تایمز: دستاورد کوچک برای رهبران دو کشور
سرمقاله روزنامه نیویورک تایمز به این تصمیم اسرائیل واکنش نشان داده و آن را عملی منفی برای روابط دو کشور توصیف کرده است. روزنامه نیویورک تایمز نوشته که رهبران دو کشور به دستاوردی کوچک دل‌خوش کرده‌اند درحالی که چیز بزرگتری را اینجا فدا کرده‌اند و آن روابط قوی دو کشور خارج از خط و خطوط حزبی. نیویورک تایمز نوشته که اسرائیل همواره به منتقدانش می‌گفته اگر از این کشور بازدید کنند نظرشان درباره آن عوض می‌شود و بعد این سوال را مطرح کرده که آیا بعد از جلوگیری از ورود دو منتقد اسرائیل این کشور می‌تواند چنین ادعایی را تکرار کند؟

ستون نویس محافظه‌کار واشنگتن پست: به نفع دموکرات‌ها شد
اد راجرز، که در دولت‌های رونالد ریگان و جورج بوش پدر کار می‌کرده، در یادداشتی که برای واشنگتن پست نوشته هر گونه شک درباره «ضد یهود» بودن این دو نماینده را کنار گذاشته و نوشته که اگر این دو نماینده به اسرائیل سفر می‌کردند و آنجا سخنرانی می‌کردند «ماهیت» آنها رو می‌شد. آقای راجرز نوشته است که حزب دموکرات حالا نفس راحتی کشیده است. او گفت که اسرائیل برای کمک به حامیانش در آمریکا بهتر است که در تصمیم خود تجدید نظر کند.

اعتراض داوطلبان نامزدی حزب دموکرات به این تصمیم
گروهی از داوطلبان نامزدی حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آینده آمریکا هم به این خبر واکنش نشان دادند.

سناتور الیزابت وارن در توییتی نوشته که این تصمیم به نفع اسرائیل نیست که می‌خواهد خود را کشور دموکراتیکی نشان دهد که تحمل شنیدن صدای مخالف را دارد. سناتور برنی سندرز، در توییتی نوشته که برخلاف آنچه دونالد ترامپ گفته بود، انتقاد از سیاست‌های بنیامین نتانیاهو، به معنی «نفرت از یهودیان نیست.» سناتور کامالا هریس، در توییت خود به آقای ترامپ تاخته که سیاست‌هایش موجب تضعیف ایالات متحده در جهان می‌شود. سناتور کوری بوکر، هم محتوای سخنان آقای ترامپ را از سر «نژادپرستی» خوانده و گفته که ایده‌های او خطری برای مردم جهان است.

Share