آتش‌سوزی گسترده در جنگل‌های قره‌داغ ایران

خبرگزاری آناتولی

آتش‌سوزی گسترده از روز یکشنبه تاکنون حدود ۳۰۰ هکتار از جنگل‌های قره‌داغ (ارسباران) در استان آذربایجان شرقی واقع در شمال غرب ایران را فراگرفته است.

یک شاهد عینی در این زمینه به خبرنگار آناتولی گفت: این حادثه در منطقه منجوان و دامنه کوه‌های «اوچ قارداشلار» (شهرستان خداآفرین) رخ داده و مراتع و جنگل‌های روستاهای مردانقم، خانقاه، دینه‌ور، اویلوق و احمدآباد را خاکستر کرده است.

وی افزود: آتش‌سوزی روز یکشنبه آغاز اما مهار شد. آتش‌سوزی مجدد از سه روز پیش مجدد آغاز شد، اما رسانه‌ها به آن نپرداختند.

او با اشاره به صعب‌العبور بودن منطقه و نبودن تجهیزات کافی مانند بالگرد، موجب کندی در عملیات مهار حریق شده است، اظهار داشت:

«طی چند روز اخیر نیروهای ستاد بحران و جنگلداری برای مهار آتش کوشیدند. از امروز نیروهای امدادی ارتش و سپاه و همچنین مردم به منطقه اعزام شده اند».

فرماندار شهرستان خداآفرین نیز در مصاحبه با خبرگزاری «ایرنا» اعلام کرده است:

«آتش‌سوزی ۳۰۰ هکتار از پوشش گیاهی، مرتعی، مشجر و نیمه مشجر این شهرستان در محدوده روستاهای مرداناقم، کلوانق و خانقاه در محدوده حفاظت شده ارسباران که از روز یکشنبه شروع شده است همچنان ادامه دارد».

رییس شورای مدیریت بحران شهرستان خداآفرین نیز گفته است:

«محدوده‌ وسیعی از منطه منجوان و روستاهای مردانقم، خانقاه، دینه‌ور، اویلوق و احمدآباد و… درگیر آتش‌سوزی‌اند. عواملی نظیر وسعت آتش‌سوزی، وزش باد و صعب‌العبور بودن منطقه مانع از مهار آن شده است».

همزمان برخی فعالین فرهنگی و اجتماعی در شمال غرب ایران نیز با ایجاد فراخوان، خواهان کمک به مهار این آتش سوزی شده اند.

جنگل‌های قره‌داغ با ۱۶۴ هزار هکتار وسعت در شمالی ترین نقطه استان‌های آذربایجان‌شرقی و اردبیل قرار داشته و یکی از ارزشمندترین جنگل‌های جهان بشمار می‌آید.

این جنگل‌ها از سوی یونسکو به‌عنوان منطقه‌ای حفاظتی و ذخیره گاه بیوسفر (ژنتیکی) در کره زمین انتخاب شده، ولی هر ساله به علل مختلف و نبود امکانات و تجهیزات لازم روز به روز از وسعت آن کاهش می یابد.

Share