واکنش برایان هوک به خواست گوهر عشقی: ستار بهشتی به نماد آزادی بیان تبدیل شده است

ایران اینترنشنال : برایان هوک، رییس گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا، در پیامی ویدیویی همزمان با روز تولد ستار بهشتی، وبلاگ‌نویسی که حین بازداشت بر اثر شکنجه کشته شد، تاکید کرد که «ستار بهشتی به یک نماد آزادی بیان تبدیل شده است» و گفت: «امروز ما ستار بهشتی را به یاد می‌آوریم و دوستی میان مردم ایران و مردم آمریکا را به رسمیت می‌شناسیم.»

این پیام پس از آن منتشر شد که گوهر عشقی، مادر ستار بهشتی، در نامه‌ای به دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا، نوشت: «از شما خواهش می‌کنم روز اول شهریور را که روز تولد پسرم ستار است، روز دوستی میان مردم ایران و مردم آمریکا نام‌گذاری کنید.»

ستار بهشتی، کارگر و وبلاگ‌نویس اهل رباط کریم بود که در ۹ آبان ۱۳۹۱ از سوی پلیس فتای نیروی انتظامی بازداشت و در مدت بازجویی به شدت شکنجه و سه روز بعد مشخص شد که بر اثر شکنجه، کشته شده است. پس از انتشار خبر مرگ بهشتی، ۴۱ نفر از زندانیان سیاسی زندن اوین در نامه‌ای اعلام کردند که ستار بهشتی روزهای ۱۰ و ۱۱ آبان ۱۳۹۱ در بند ۳۵۰ اوین بوده و آثار شکنجه در تمام قسمت‌های مختلف بدنش مشهود بوده‌است.

گوهر عشقی، مادر ستار بهشتی، از زمان کشته شدن تنها پسرش به یکی از نمادهای کنشگری در ایران تبدیل شده است.

عشقی، در تازه‌ترین مورد، در نامه‌ای به ترامپ خواهان نام‌گذاری اول شهریور، روز تولد ستار، به عنوان روز «دوستی میان مردم ایران و مردم آمریکا» شد.

مادر ستار بهشتی در نامه خود نوشت: «این نامه را مادری برای شما می‌نویسد که تنها نان‌آور خانه‌اش، از سوی ماموران خامنه‌ای کشته شد. این مادر که هفت سال است لباس سیاه عزای پسرش را بر تن دارد، دست دوستی به سمت شما دراز می‌کند تا شما سلامش را به مردم آمریکا برسانید و به آنان بگویید: گوهر عشقی، همه مردم جهان را دوست خود می‌داند و «مرگ» را تنها و تنها برای جمهوری اسلامی می‌خواهد! پیشنهادی دارم برای دوستی. این را از من بپذیرید.»

گوهر عشقی در نامه خود خطاب به رییس جمهوری آمریکا، نوشت: «من خون فرزندم ستار را در کف دست می‌گیرم و آن را پیش پای دوستی مردم ایران و مردم آمریکا دفن می‌کنم.»

مادر ستار بهشتی خطاب به ترامپ گفت: «از شما خواهش می‌کنم روز اول شهریور را که روز تولد پسرم ستار است، روز دوستی میان مردم ایران و مردم آمریکا نام‌گذاری کنید. دوست دارم با این دلخوشی از دنیا بروم. چه اسم خوبی، روز اول شهریور، روز تولد ستار بهشتی، روز دوستی میان مردم ایران و مردم آمریکا.»

پس از انتشار نامه گوهر عشقی، روز اول شهریور، همزمان با تولد ستار بهشتی، برایان هوک، رییس گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا، در پیامی ویدیویی که در حساب کاربری «توییتر فارسی وزارت خارجه آمریکا» منتشر شد، به مناسبت تولد ستار بهشتی گفت: «امروز اول شهریور ۱۳۹۸ است. روز تولد ستار بهشتی. شهروند ایرانی که به یک نماد آزادی بیان تبدیل شده است زیرا جان خود را برای دفاع از آن از دست داد.»

هوک گفت: «هفت سال پیش، یک مافیای مذهبی فاسد به نام رژیم ایران، ستار را بازداشت و شکنجه کرد و به قتل رساند، چون او عقاید سیاسی‌اش را در فضای مجازی ابراز کرده بود. خانواده‌اش در از دست دادن او به سوگ نشستند، اما این رژیم از آزار و اذیت آن‌ها دست نکشید.»

او در پیام خود گفت: «هم‌زمان با تولد ستار، هم‌چنین زمان آن است که اصل ۲۳ قانون اساسی ایران را مرور کنیم که بازجویی از افراد را به دلیل عقایدشان منع می‌کند و اصل ۲۴ آزادی بیان را تضمین می‌کند. رژیم ایران، قانون اساسی ایران را به طنزی تلخ تبدیل کرده است.»

برایان هوک خطاب به «همه ایرانیان که با سرکوب رژیم مبارزه می‌کنند»، گفت: «ما صدای شما را می‌شنویم، ما از مبارزه شما برای دستیابی به حقوق اولیه حمایت می‌کنیم و ما به همه کشورها یادآوری می‌کنیم که بزرگترین قربانیان رژیم ایران، مردم ایران هستند.»

او تاکید کرد که «امروز ما ستار بهشتی را به یاد می‌آوریم و دوستی میان مردم ایران و مردم آمریکا را به رسمیت می‌شناسیم. من آینده بهتری را برای مردم ایران آرزومندم، و آن آینده‌ای است که دوستی میان دو ملت بزرگ می‌تواند رشد کند.»

Share