واکنش آمریکا به تحریم “بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها” و مدیر آن توسط ایران

رادیو فرانسه : ایران “بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها” که یک اتاق فکر آمریکایی است و نقش مهمی در شکل گیری سیاست خارجی واشینگتن در قبال ایران دارد را تحریم کرده است. در فردای اعلام این تحریم، وزارت امور خارجه آمریکا در واکنش به آن اعلام کرده که آمریکا تهدیدات ایران علیه شهروندانش را جدی می‌گیرد و ایران را برای به خطر انداختن جان شهروندان آمریکا به طور مستقیم یا غیر مستقیم مسئول می داند. وزارت أمور خارجه آمریکا همچنین به ایران هشدار داده است که اگر ایران امنیت هر یک از شهروندان را تهدید کند، با آن برخورد خواهد کرد.

وزارت امور خارجه ایران دیروز “بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها” و مارک دوبوویتس، مدیر این بنیاد را در فهرست تحریمی خود قرار داد. ایران این بنیاد و مدیر آن را از طریق “انتشار دروغ، تشویق اذهان، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی به تروریسم اقتصادی علیه مردم ایران متهم کرده و آن را تحریم کرده است.

مورگان اورتاگوس، سخنگوی وزارت أمور خارجه آمریکا روز یکشنبه و به دنبال تحریم مارک دوبوویتس و اندیشکده او «بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها» از سوی وزارت أمور خارجه ایران در توییتر این وزارتخانه به این موضوع واکنش نشان داد. در توییت وزارت امورخارجه آمریکا آمده است: «رژیم ایران امروز یک اندیشکده آمریکایی و مدیر آن را تهدید کرده است. آمریکا تهدیدات ایران را جدی می‌گیرد. ما ایران را در قبال به خطر انداختن مستقیم و غیرمستقیم امنیت هر شهروند آمریکایی مسوول می‌دانیم.»

وزارت امور خارجه ایران در تشریح مبنای قانونی تصمیم خود در تحریم این اندیشکده آمریکایی در بیانیه ایی آورده است: «با عنایت به اینکه موسسه آمریکایی با نام متقلبانه «بنیاد دفاع از دمکراسی ها» – و به ویژه مارک دوبوویتس مدیر این بنیاد – آگاهانه و عامدانه از طریق اقداماتی از قبیل تولید و انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابیگری و کارزار تبلیغاتی منفی به نحوی موثر در طراحی، اعمال و تشدید اثرات تروریسم اقتصادی علیه کشورمان مشارکت داشته و دارند؛ و به شکلی جدی و فعال در جهت آسیب وارد کردن به امنیت و منافع حیاتی مردم ایران تلاش کرده و می کنند، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، در اجرای تکالیف مقرر در تبصره یک ماده ۴ و تبصره یک ماده ۵ از «قانون مقابله با نقض حقوق بشر و اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه» مصوب ۱۳۹۶/۵/۲۲، به دنبال هماهنگی های صورت گرفته با مراجع ذیربط، بدینوسیله این بنیاد و “مارک دوبوویتس” مدیر آن را در فهرست تحریمی موضوع قانون مذکور قرار می دهد و لذا نامبردگان مشمول آثار قانونی مواد ۶ تا ۸ قانون موصوف خواهند بود.»

بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها را بهتر بشناسیم

بنیاد دفاع از دمکراسی‌ها Foundation for Defense of Democracies که به اختصار، اف‌دی‌دی نامیده می شود، یک اندیشکده نومحافظه کار مستقر در واشینگتن، است که تمرکز آن بر امنیت ملی و سیاست خارجی است. گرایش‌های سیاسی آن غیر حزبی، و نومحافظه‌کار توصیف شده‌است.

بنیاد دفاع از دمکراسی‌ها که توسط مارک دوبوویتس مدیر ارشد این بنیاد هدایت می‌شود، اهداف خود در باره ایران را به گسترش این فکر که جمهوری اسلامی ایران خطری بزرگ برای آمریکا و متحدین آنست، متمرکز کرده است. این بنیاد تلاش می کند تا با مشورت های خود، نهادهای تصمیم گیری در آمریکا را علیه خطر جمهوری اسلامی آگاه نماید.

بزرگترین اهداکنندگان مالی به این بنیاد، برنارد مارکوس، مؤسس هوم دیپو، پال سینگر، مدیر یک صندوق سرمایه گذاری و شلدون ادلسون مالک کازینوی سند لاس وگاس هستند.

سایت “تینک پروگرس” در باره بودجه این بنیاد می نویسد: «بیشتر بودجه این بنیاد از سوی اهدا کنندگان حامی اسرائیل، تأمین گردیده‌است. با انتشار منابع مالی این بنیاد روشن شده که حمایت فزایندهٔ این بنیاد از مداخلهٔ نظامی آمریکا در خاورمیانه، مواضع پیکارجویانهٔ آن علیه ایران و دفاع آن از سیاست دست راستی در اسرائیل، با علایق حامیان مالی آن که مرتبط با لابی اسرائیل در آمریکا هستند، سازگار است.»

Share