خواهر نوشین جعفری: از ورود مادرم به دادسرای اوین جلوگیری شد

دویچه وله : تشدید فشارهای امنیتی سازمان‌های اطلاعاتی ایران بر نوشین جعفری، حکایت از پرونده سازی در سطح جدیدی برای این عکاس خبرنگار دارد. خواهر نوشین جعفری از جلوگیری از ورود مادرش به دادسرای اوین پس از پخش صدای دخترش می‌نویسد.

انتشار پیام صوتی نوشین جعفری که در آن با گریه از تحت فشار بودن می‌گوید، واکنش‌های زیادی را به همراه داشته است.

خواهر نوشین جعفری در اکانت توییتر خود می‌نویسد که پس از انتشار ویدیو از گریه و خواهش خواهرش برای کمک و نجات، امروز (۴ شهریور) نه تنها بازپرس پرونده پاسخی به مادرش نداده که از ورودش به دادسرای اوین هم جلوگیری کرده است.

به گزارش هرانا، امیر رئیسیان، وکیل مدافع نوشین جعفری نیز با اشاره به تماس تلفنی موکلش در روز ۲۸ مرداد با خانواده، می‌گوید: « از اتهامات مطروحه علیه موکلش اطلاع ندارد.» رئیسیان می‌گوید در تاریخ ۲۷ مرداد به دادسرای امنیت مراجعه کرده اما بازپرس با بیان اینکه “پرونده امنیتی است”، به او اجازه به عهده گرفتن وکالت خانم جعفری را نداده است.

روز گذشته، چهارم شهریورماه، شیوا نظرآهاری فعال مدنی، در حساب کاربری توییتر خود نوشت که از اکانت خصوصی اینستاگرام نوشین جعفری، پیامی صوتی دریافت کرده است. در این پیام صوتی نوشین جعفری گریه می‌کند و می‌گوید که تحت فشار است و از نظرآهاری می‌خواهد، پسورد و ایمیل اکانت “یار دبستانی” را در اختیارش قرار دهد.

نوشین جعفری عکاس سینما و تئاتر است که روز ۱۲ مرداد توسط سازمان اطلاعات سپاه بازداشت شد. سخنگوی قوه قضاییه ایران دلیل بازداشت او را “اهانت به سیدالشهدا و عزاداری” و “تبلیغ علیه نظام” عنوان کرده است. در شبکه‌های اجتماعی برخی کاربران موسوم به “ارزشی‌”، از اتهام دیگری سخن گفتند که بر اساس آن مدیریت اکانت “یار دبستانی” در توییتر برعهده نوشین جعفری است. به گفته این دسته از کاربران، “یاردبستانی” به “اهل بیت و نظام هتاکی” کرده است. این اتهام به طور گسترده از سوی دوستان و نزدیکان نوشین جعفری و کسانی که او را به خوبی میشناسند رد شده است.

شیوانظرآهاری فعال حقوق بشر و از جمله عضو هیئت مؤسس و دبیر پیشین و سخنگوی فعلی کمیته گزارشگران حقوق بشر و فعال دفاع از زندانیان سیاسی است که تاکنون چندبار در ایران بازداشت شده است.

شیوا نظرآهاری در توییت‌های خود که در رابطه با ارسال پیام صوتی نوشین جعفری پست کرده، می‌گوید، از وجود این اکانت تا دو هفته پیش بی‌خبر بوده است. شیوا نظرآهاری در پیامی صوتی به این پیغام‌ها پاسخ داده و می‌گوید: «این اتهام کذب است و این اکانت هیچ ارتباطی به او ندارد.»

او همچنین در اکانت توییتری خود می‌نویسد: « نوشین در شرایط بسیار سختی قرار دارد و برای اعتراف تحت فشار است.» به اعتقاد شیوا نظر آهاری دستگاه‌های امنیتی مدرکی علیه نوشین جعفری پیدا نکرده‌اند و “حالا می‌خواهند با انتساب آن به دیگری که اتفاقا چند ماهی است در ایران نیست، جریانی را که به راه انداخته‌اند، جمع کنند.»

نظرآهاری چندین ماه پیش به طور قانونی و برای تحصیل از ایران خارج شده است.

بازتاب انتشار صدای گریه و درخواست کمک نوشین جعفری و واکنش‌ها

دبیر سرویس سیاسی روزنامه “روزان” در توییتر می‌نویسد: «کاش یک نفر در فراکسیون امید پیدا شود و از تریبون خاننه ملت از نهادهای مسئول بپرسد پخش صدای زاری یک انسان از درون زندان خطاب به یک فرد دیگر با کدام اصل انسانی و قانونی تطابق دارد؟»

آذر منصوری، عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان هم در توییتر با اشاره به آشنایی پیشین خود با نوشین جعفری می‌نویسد:« با این پیام‌ها بیش از پیش نگران وضعیت او هستم، در دستگاه‌های امنیتی کشور چه خبر است؟»

ژیلا بنی‌یعقوب، روزنامه‌نگار، فعال حقوق بشر و سیاسی هم در اکانت توییتری خود با اشاره به ماجرای “مازیار ابراهیمی”، از کسانی که در پس پرده انتشار پیام صوتی نوشین جعفری و بازداشت او هستند، می‌پرسد: ” بگویید چطور نوشین جعفری را وادار به تماس با شیوا کرده‌اید؟»

مازیار ابراهیمی در تلویزیون ایران مجبور شد به جاسوسی برای اسراییل و ترور دانشمندان هسته‌ای اعتراف کند؛ اعترافی که برای جمهوری اسلامی، رسوایی به بار آورد. ابراهیمی در سال ۹۱ در مستندی به نام “کلوپ ترور” به عنوان یکی از متهمان پرونده ترور دانشمندان هسته‌ای اعتراف کرد که مسئول تیم ترور یکی از “دانشمندان” بوده است. در حالی که گمان می‌رفت “عاملان” ترورها پس از پخش مستند محاکمه و محکوم شوند، چندی پیش مشخص شد که ابراهیمی به آلمان مهاجرت کرده و اعترافاتش تحت فشار و شکنجه بوده است.

“یک پاکسازی هدفمند”

تشدید فشارهای امنیتی سازمان اطلاعات سپاه پاسداران بر نوشین جعفری حکایت از پرونده سازی در سطح جدیدی برای این عکاس خبرنگار دارد. بسیاری از کاربران و روزنامه‌نگاران، اتهام نوشین جعفری و تلاش برای پیوند دادن آن با شیوانظرآهاری را بخشی از یک پروژه امنیتی برای برخورد با هنرمندان و سلبریتی‌ها می‌دانند.

محمدجواد اکبرین، دین‌پژوه و روزنامه‌نگار ایرانی هم در توییتی به این ماجرا واکنش نشان داده است و با اشاره به مورد مازیار ابراهیمی و “صدای محیط زیستی‌ها که دیگر صدها روز است به گوش نمی‌رسد”، می‌نویسد: «این فهرستی از کارهای بد نیست، این یک پاکسازی هدفمند است.»

نوشین جعفری عکاس و خبرنگار خوزه فرهنگی، پیش‌تر در بهمن‌ماه سال ۸۸ هم در جریان اعتراضات مردمی به نتایج انتخابات ریاست جمهوری دستگیر شده بود. بازداشت تازه نوشین جعفری واکنش همکاران مطبوعاتی و برخی از کارگردانان و بازیگران مشهور درون ایران را هم به دنبال داشته است.

Share