حسن نصرالله: اسرائیل آماده پاسخ قریب‌الوقوع باشد

بی بی سی : حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان، در واکنش به سقوط دو پهپاد بر فراز بیروت، به نیروهای اسرائیلی هشدار داد که آماده پاسخ “قریب‌الوقوع” این گروه باشند. او همچنین گفت حزب‌الله لبنان وارد فاز تازه‌ای از مقابله با اسرائیل شده است.

آقای نصرالله گفت حزب‌الله هر چه در توان دارد به کار می‌گیرد تا مانع حملات پهپادهای اسرائیل به لبنان شود.

رهبر حزب‌الله گفت: “من به شهروندان شمال اسرائیل و تمام سکنه فلسطین اشغالی می‌گویم، زندگی عادی نداشته باشید. احساس امنیت نکنید و حتی یک ثانیه شک نکنید که حزب‌الله چنین تجاوزی را تحمل نخواهد کرد.”

او پهپادی را که در جنوب بیروت سقوط کرد یک پهپاد “دومتری درجه بالای نظامی” و آن عملیات را “انتحاری” خواند.

رهبر حزب الله تایید کرد که دو عضو حزب‌الله در حومه دمشق در حمله جنگنده‌های اسرائیل کشته‌اند اما گفت هدف حمله پایگاه سپاه قدس سپاه پاسداران نبوده است.

حسن نصرالله خطاب به “دنیا” گفت اگر “اسرائیل کسی از برادران ما را در سوریه بکشد، ما در لبنان به آن پاسخ خواهیم داد نه در مزارع شبعا.”

او خطاب به ارتش اسرائیل گفت: “به ارتش اسرائیل مستقر در مرز می‌گویم “در آماده‌باش کامل منتظر باشید. یک روز، دو روز یا سه روز، فقط منتظر باشید.”

علیرغم هشدار حسن نصرالله، گزارش ها حکایت از آن دارد که اسرائیل شب گذشته به مواضع یک گروه فلسطینی متحد حزب الله در دره بقاع لبنان در نزدیکی مرز سوریه حمله هوایی کرده است. گفته می شود که این حمله توسط پهپادهای ارتش اسرائیل انجام شد. هنوز گزارشی از تلفات احتمالی این حمله منتشر نشده است.

سعد حریری، نخست وزیر لبنان، هم روز یکشنبه ورود دو پهپاد اسرائیلی به فضای هوایی لبنان را محکوم کرد و این “تجاوز جدید” را “تهدیدی برای ثبات منطقه” و “حمله آشکار به حاکمیت ملی لبنان” خواند.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل بامداد یکشنبه ( ۳شهریور) در توییتر خبر داد: “در یک عملیات عمده توانستیم یک حمله نیروی قدس و شبه‌نظامیان شیعه علیه اسرائیل را دفع کنیم. باز هم تکرار می‌کنم: ایران در هیچ کجا مصون نخواهد بود. نیروهای ما در هر جایی که لازم باشد اقدام خواهد کرد”.

اسرائیل می‌گوید در ساعات پایانی شامگاه شنبه، دوم شهریور، جنگنده‌های این کشور پایگاهی را در منطقه عقربا در جنوب دمشق هدف قرار داده‌‍‌اند. آنها می‌گویند هدف ویلای مجللی بوده که ایران “پهپادهای قاتل” را برای حمله به شمال اسرائیل آماده می‌کرد.

ارتش اسرائیل سپس در حساب کاربری خود در شبکه توییتر ویدیویی را منتشر کرد که می گوید چهار عضو نیروی قدس سپاه پاسداران در خاک سوریه را نشان می دهد که یک پهپاد تهاجمی حمل می کردند و قصد داشتند از آن علیه اسرائیل استفاده کنند.

بنا بر بیانیه ارتش اسرائیل، قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، این عملیات را هدایت می کرده است و نیروهای قدس سپاه اخیرا به همراه پهپاد و تجهیزات از طریق فرودگاه بین المللی دمشق وارد سوریه شده و در ویلای مذکور در حال تدارک حمله پهپاد انفجاری بودند که هدف قرار گرفتند.

از طرف دیگر، قاسم سلیمانی در شبکه توییتر به سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی نوشته است: “قطعا این عملیات های دیوانه‌وار، آخرین دست و ‌پا زدنهای رژیم صهیونیستی خواهد بود.”

پیشتر، محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، با تکذیب خبر حمله هوایی اسرائیل گفته بود: “این موضوع دروغ است و صحت ندارد.”

سوریه می‌گوید “بیشتر” موشک‌های اسرائیل را پیش از اصابت به هدف “ردیابی” و “منهدم” کرده است.

به گفته دیده بان حقوق بشر سوریه که مقر آن در بریتانیا است در حمله هواپیماهای اسرائیل به حومه دمشق، دو عضو حزب‌الله لبنان و یک ایرانی کشته شده‌اند.

ساعاتی بعد از حمله به دمشق، ارتش لبنان خبر داد یک پهپاد اسرائیلی در آسمان بیروت منفجر شده و یک پهپاد دیگر در بیروت سقوط کرده است. حزب‌الله لبنان می‌گوید یک پهپاد در آسمان منفجر و باعث آتش‌سوزی شده و دیگری به نزدیکی مقر رسانه‌ای این گروه اصابت کرده. ارتش اسرائیل در این باره اظهار نظر نکرده است.

به گفته ارتش لبنان این حملات تلفات جانی نداشته اما یکی از سخنگویان حزب‌الله گفته پهپاد دوم حاوی مواد منفجره بود و به مرکز رسانه‌ای “خسارت جدی” زده است.

نخست وزیر لبنان امروز این اقدام اسرائیل “حمله آشکار به حاکمیت ملی لبنان” خواند آن را ناقض قطعنامه ۱۷۰۱ سازمان ملل دانست که به جنگ اسرائیل و لبنان در سال ۲۰۰۶ خاتمه داد.

سال گذشته ارتش اسرائیل گفت در یک سال و نیم پیش از آن دویست حمله علیه نیروها یا مواضع ایران در سوریه انجام داده است.

اسرائیل ماه پیش هم گفت مواضع گروه‌های شبه‌نظامی حشدالشعبی در عراق را هدف قرار داده تا نفوذ ایران در عراق را تضعیف کند.

اسرائیل معمولا جزئیات این عملیات‌ها را فاش نمی‌کند و ایران بندرت در قبال خبر حمله اسرائیل به اهداف ایرانی در سوریه واکنش نشان می‌دهد.

سایت خبری تابناک در گزارش این حملات نوشت: “درگیری‌های نظامی میان اسرائیل و نیرو‌های ایرانی در سوریه و حزب‌الله لبنان که از شب گذشته وارد فاز جدیدی شده و هدف اصلی آن‌ها پهپاد‌ها بوده، حاکی از تغییرات جدیدی در برخورد‌های نظامی میان ارتش اسرائیل و نیرو‌های متحد ایران در منطقه است.”

Share