سقوط سهام در بازارهای آسیا با بالا گرفتن جنگ تجاری چین و آمریکا

بی بی سی : نگرانی سرمایه‌گذاران از بالا گرفتن جنگ تجاری آمریکا و چین باعث سقوط شدید بازارهای سهام در شرق آسیا شده است.

روز جمعه ۲۳ اوت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، اعلام کرد که تعرفه‌ واردات تقریبا تمام کالاهای چینی به آمریکا افزایش پیدا می‌کند.

پیش از آن چین گفته بود که تعرفه واردات کالا از آمریکا را بالا می‌برد و مالیات‌های جدیدی برای بعضی کالاهای وارداتی وضع می‌کند.

در چین، شاخص هنگ سنگ بازار مالی هنگ کنگ ۳/۲ درصد سقوط کرد و هم‌زمان شاخص بازار شانگهای با افت ۱/۳ درصدی روبرو شد.

شاخص نیکی در بازارهای مالی ژاپن هم ۲/۳ درصد کاهش داشت.

لوییس کوجیس، رئیس بخش اقتصاد آسیا در مدرسه اقتصاد آکسفور می‌گوید: “جنگ تجاری بین آمریکا و چین به شدت بالا گرفته و سیاست مقابله به مثل دو طرف نشان می‌دهد که احتمال رسیدن به یک توافق تجاری و پایین آمدن تنش‌ها بسیار بعید است.”

جنگ تجاری چطور بالا گرفت؟
روز جمعه آمریکا اعلام کرد که روند افزایش تعرفه‌ واردات روی ۲۵۰ میلیارد دلار کالاهای چینی، از ۲۵ به ۳۰ درصد را آغاز می‌کند. این افزایش تعرفه از روز اول اکتبر (کمی بیش از یک ماه دیگر) اجرا می‌شود.

آمریکا همچنین اعلام کرد که تعرفه‌های تازه‌ای که چندی پیش روی ۳۰۰ میلیارد دلار دیگر از کالاهای چینی وضع کرده بود، از ۱۰ درصد به ۱۵ درصد افزایش پیدا می‌کند. افزایش تعرفه‌ واردات این کالاها از ماه سپتامبر شروع می‌شود.

این تصمیم آمریکا بعد از آن اعلام شد که چین در تازه‌ترین اقدامش در جنگ تجاری دو کشور گفت که بنا دارد تعرفه واردات ۷۵ میلیارد دلار کالای آمریکایی را بالا برد و مالیات‌های تازه‌ای روی آن وضع کند.

چه شد که کار به اینجا رسید؟
دو اقتصاد بزرگ دنیا در طی یک سال گذشته درگیر جنگی تجاری شده‌اند که در آن هر دو طرف به صورت متقابل تعرفه کالاهای وارداتی همدیگر را بالا و بالاتر می‌برند.

آقای ترامپ چین را متهم به تجارت ناعادلانه و دزدی “مالکیت فکری و معنوی” می‌کند. در مقابل چین آمریکا را به تلاش برای متوقف کردن رشد و توسعه اقتصادی خود متهم می‌کند.

Share