یوتیوب برای حفاظت از کاربران، ۲۱۰ کانال مرتبط با تظاهرات در هنگ‌کنگ را غیرفعال کرد

ایران اینترنشنال : سرویس پخش ویدیوی یوتیوب، که از زیرمجموعه‌های گوگل است، اوایل هفته جاری، ۲۱۰ کانال را در این سرویس غیرفعال کرد. کانال‌های حذف‌شده به‌صورت هماهنگ‌ ویدیوهای تظاهرات اخیر در هنگ‌کنگ را در یوتیوب آپلود می‌کردند.

این ویدیوها حاوی تصاویر درگیری‌های اخیر در هنگ‌کنگ را بودند و با روش‌هایی همچون فیشینگ، امنیت حساب‌های کاربری را به خطر می‌انداخت.

بر اساس بیانیه‌ای که در همین رابطه در وبلاگ رسمی گوگل منتشر شده است، این ویدیوها با اتصال به وی‌پی‌ان و سایر روش‌های عبور از فیلتر، از چین روی یوتیوب آپلود شده بودند که امکان ردگیری آپلود‌کننده وجود نداشته باشد. محتوای اصلی این ویدیوها تظاهرات‌های اعتراضی هنگ‌کنگ بود و همین سبب می‌شد کاربران به این کانال‌ها اعتماد کنند اما خطرهایی بالقوه‌ حساب شخصی و همین‌طور حریم شخصی آن‌ها را تهدید می‌کرد.

در بیانیه گوگل آمده است که این شرکت همچنان روی افزایش امنیت و حفاظت از حریم شخصی کاربران کار خواهد کرد.

گوگل در هفته جاری اعلام کرد که با همکاری موزیلا، که شرکت تولیدکننده مرورگر فایرفاکس است، با گواهینامه‌های نرم‌افزاری در قزاقستان مقابله خواهد کرد، گواهینامه‌هایی که شهروندان قزاقستان ناچار شده‌اند روی مرورگرها و سیستم‌عامل‌های خود نصب کنند و به دولت این کشور اجازه می‌دهد کل ترافیک اینترنتی کاربران را زیر نظر گیرند.

به گفته گوگل، این‌گونه تلاش‌ها برای دسترسی به اطلاعات شخصی کاربران همواره وجود داشته است و هدف این شرکت حفاظت از کاربران است. بر اساس گزارش تیم تحلیل تهدیدها در گوگل، ماهانه بیش از ۴۰۰۰ اخطار به کاربرها ارسال می‌شود مبنی بر این‌که حساب‌های کاربری خاصی که پشتیبانی دولتی دارند سعی در نفوذ و دسترسی به اطلاعات شخصی‌شان دارند.

Share