سیاست تازه یونان؛ درگیری با آنارشیست‌ها؛ بازداشت‌ پناه‌جویان

ایران وایر : دوشنبه ۲۶ آگوست، در ساعات اولیه صبح، نیروهای پلیس یونان با هجوم به اسکوات‌های پناه‌جویان در منطقه «اگزارخیا» در شهر آتن، حدود ۱۰۰ پناه‌جو را بازداشت کردند و چند ساختمان تخلیه شد. سیاستی که دولت جدید یونان در پیش گرفته است؛ تامین امنیت پلیس و ساکنان این منطقه در مقابله با آنارشیست‌ها که هزینه آن را پناه‌جویان می‌پردازند.

«اسکوات» به ساختمان‌های بدون سکنه‌ای گفته می‌شود که آنارشیست‌ها آن را از آن خود می‌کنند و چندین سال است که به سرپناهی برای پناه‌جویان بی‌خانمان تبدیل شده است. البته به روایت بسیاری از پناه‌جویانی که در این مناطق زندگی می‌کنند، از بسیاری از آن‌ها در قبال این سرپناه، درخواست همکاری می‌شود. خصوصا در درگیری میان پلیس و آنارشیست‌ها.

در ماه‌های اخیر این چندمین بار است که پلیس یونان صبح‌های زود به اسکوات‌ها هجوم می‌برد و پناه‌جویان را که در خواب به سر می‌برند، به وحشت انداخته و بازداشت می‌کنند. این‌بار هم ده‌ها نفر از نیروهای پلیس چهار ساختمان را تخلیه کردند. نیروهای پلیس هوایی هم با هلی‌کوپترها بالای منطقه چرخ می‌زدند.

بسیاری افزایش شدت این اقدامات پلیس را در راستای وعده‌های «کیریاکوس میتسوتاکیس» نخست‌وزیر جدید یونان می‌دانند. رییس دولتی محافظه‌کار که ماه گذشته دستور داده بود گشت‌های منظم پلیس را در این منطقه برقرار سازد. منطقه‌ای که اغلب محل رویارویی و درگیری میان آنارشیست‌ها و پلیس بوده است. خصوصا از سال ۲۰۰۸، وقتی در همین منطقه، یک نوجوان طی همچین درگیری، با شلیک یکی از نیروهای پلیس کشته شد.
در همین راستا «کوستا باکایانیس» شهردار جدید آتن که در همین هفته پست خود را تحویل گرفت، متعهد شده است که «تامین امنیت» بالاترین اولویت او است. او حتی دولت قبلی را که دولتی چپ‌گرا بود به سستی در مقابل برخی گروه‌های آنارشیستی متهم کرده است.

منطقه «اگزارخیا» سالیان سال، محله‌ای در اختیار روشن‌فکران، نیروهای ضداقتدارگرا، ضد فاشیسم و آنارشیست‌ها بوده است. محله‌ای که درگیری میان پلیس و آنارشیست‌ها در آن به مساله‌ای رایج و قابل گمانه‌زنی تبدیل شده است. استفاده پلیس ضدشورش از گازهای اشک‌آور یا در مقابل، جوانانی که کوکتل مولوتوف به دست دارند، مساله‌ای عادی در این محله است.
همین محله اما، با افزایش بی‌خانمان‌های یونانی و پناه‌جویان، به محلی امن برای این گروه از افراد محسوب می‌شود.

آن‌هم در شرایطی که دولت یونان که سال‌هاست از بحران اقتصادی در رنج است و به بی‌خانمان‌های خیابانی‌اش افزوده می‌شود، با موج پناه‌جویان روبه‌رو است. شهروندان یونانی معترض به این وضعیت، معمولا آنجلا مرکل، صدراعظم آلمان را مقصر شرایط خود می‌دانند. اشاره آن‌ها به باز شدن مرزهای اروپا روی پناه‌جویان به دستور مرکل است.

بر اساس آخرین تصمیمات اتحادیه اروپا، حالا یونان نگهبان مرزهای کشورهای اروپایی مقابل هجوم پناه‌جویان است. اتحادیه اروپا با بالا بردن بودجه پناه‌جوپذیری یونان و برگرداندن قانون دوبلین به این کشور، راه‌کار مقابله با پناه‌جویان را در گرفتار نگه داشتن آن‌ها در یونان یافته است.

از سوی دیگر، در آخرین تحولات قانونی، یونان تصویب کرد که بعد از آن‌که پناه‌جویان پاسخ مثبت در ازای درخواست پناهندگی‌شان گرفتند، شامل دریافت محل زندگی نمی‌شوند. این اقدام در راستای تسهیل ادغام پناه‌جویان در جامعه یونان اتخاذ شده است.
طبق همین قوانین اما، یونان موظف به ارایه محل زندگی به پناه‌جویان از زمان ارایه درخواست‌شان است. مساله‌ای که می‌توان پاسخ آن را در کمپ‌هایی پیدا کرد که چندین برابر ظرفیت خود پناه‌جو دارند، همچنین خیابان‌هایی که حتی در مناطق توریستی هم، جای خواب پناه‌جویان و بی‌خانمان‌ها شده‌اند.

ناکارآمدی دولت یونان در پناه‌جوپذیری، مساله‌ای است که سازمان‌های حقوق بشری و حتی خود یونانی‌ها هم به آن معترف هستند. به گزارش سازمان دیده‌بان حقوق بشر، آن‌چه تنها در یک کمپ «موریا» در جزیره لس‌بوس رخ می‌دهد «جنایت علیه بشریت» است و هشدار لازم دارد.

سیاست‌های دولت جدید حالا، برای مقابله با آنارشیست‌ها، به عنوان یکی از وعده‌های انتخاباتی‌اش، اقدامی است که هزینه آن را پناه‌جویان پرداخت خواهند کرد. صدها پناه‌جوی دیگر که با هر هجوم پلیس به کمپ‌ها وارد شده یا در خیابان رها می‌شوند. البته اگر آن‌ها مدارک پناه‌جویی در یونان را نداشته باشند، به اجبار پلیس و بازداشت، ناچارند که درخواست خود را در همین یونان ارایه دهند. مساله‌ای که باعث شده بسیاری از پناه‌جویان خود را «زندانی» یا «گروگان» یونان حس کنند.

«سارا» دختری ۱۵ ساله است که در یکی از همین هجوم‌های پلیس به اسکوات‌های آنارشیست‌ها در ماه آوریل سال جاری، بازداشت و به کمپ سربسته‌ای منتقل شد تا به اجبار، درخواست پناهندگی‌اش را ارایه دهد. صبحی زود، با صدای کوبیدن پلیس به درهای اسکوات، با وحشت از خواب پرید: «خواب بودیم. پلیس‌ها اول شیشه‌های اسکوات را شکستند. تعداد زیادی تک‌تیرانداز روی ساختمان‌های دیگر بودند. در را شکستند و داخل شدند. اول فکر کردم فاشیست‌ها حمله کرده‌اند. همه‌مان را جمع کردند در یک اتاق کنار هم نشاند. همه پناه‌جویان را از ساختمان تخلیه کردند. اجازه ندادند وسایل‌مان را برداریم. نه پول داشتیم و نه لباس. همه با لباس خواب بودیم. شوکه بودم و نشستم روی زمین. یکی از مردهای پلیس سراغم آمد و بازویم را گرفت و به زور من را کشان کشان سوار ماشین کردند.»

«سارا» برای «ایران‌وایر» می‌گوید احساس می‌کرد «زندانی» شده است و هیچ چشم‌اندازی نداشت که چه مدت در کمپ بسته می‌ماند: «فقط فنس ما خانواده بودند. یکی از پناه‌جویان در همان فنس برایم تعریف کرد که به یک پسر ۱۵ ساله در فنس مجردها تجاوز شد. پلیس او را از فنس خارج کرد. هر روز کسانی‌که به او تجاوز کرده بودند برایش سنگ پرت می‌کردند و فحش می‌دادند. خیلی‌ها هم در چادر بودند و کانکس نداشتند. نه حمام داشتند و نه دستشویی. ما هم شبی که رسیدیم هیچ امکاناتی نداشتیم. کانکس کثیف و خالی. یکی از فعالان حقوق پناه‌جویان از بازداشت ما مطلع شد و برایمان چند عدد کیسه خواب آورد که آن هم باعث دعوا میان پناه‌جویان شد.»

اما تلخ‌ترین قسمت این برخورد برای «سارا» وقتی بود که پلیس پناه‌جویان را مثل بازداشتی‌ها به صف می‌کرد و «مردمی که در کافه‌های اطراف بودند با پوزخند ما را نگاه می‌کردند.»

سیاست‌های جدید دولت یونان در قبال پناه‌جویان اما به همین‌جا ختم نمی‌شود. نظارت و کنترل مرزی افزایش پیدا کرده است، حقوق پناه‌جویان برای دسترسی به خدمات بهداشتی و بیمه محدود شده است، وزارت مهاجرت منحل شده و مسوولیت پناه‌جویان به وزارت حفاظت از شهروندان منتقل شده است که آن هم زیر نظارت پلیس قرار دارد.

از سوی دیگر، حزب حاکم دولت سابق یعنی سیریزا را متهم می‌کند که ناکارآمدی آن در مقابله با قاچاق انسان و پناه‌جویان باعث شده که یونان سهم نامتناسبی در این خصوص بر دوش بکشد.

این در حالی‌ست که در دولت سیریزا بود که استراتژی مجرم‌انگاری پناه‌جویان در اسکوات‌ها شروع شد. سنگین‌ترین اقدام در این زمینه هم به ماه آوریل سال جاری برمی‌گردد. وقتی پلیس با حمله به چند اسکوات، بیش از ۳۰۰ پناه‌جو را بازداشت کرد.

به نظر می‌رسد با روی کار آمدن دولت محافظه‌کار جدید، وضعیت پناه‌جویان و پناه‌جویی در یونان وخیم‌تر از قبل شود. در عین‌حال فقر، اعتیاد، کلاهبرداری، گرسنگی، بی‌خانمانی و خشونت‌های بسیاری که در دنیای پناه‌جویی عریان به نظر می‌رسد، تشدید خواهد شد.

Share