ایران «بزرگ‌ترین زندان زنان روزنامه‌نگار» شد

رادیو فردا : بر اساس تازه‌ترین گزارش سازمان گزارشگران بدون مرز که روز دوشنبه منتشر شد، ایران با ۱۰ روزنامه‌نگار و شهروندخبرنگار زنِ زندانی به بزرگ‌ترین زندان در جهان برای زنان روزنامه‌نگار تبدیل شده است.

این سازمان در گزارش خود با اشاره به موج تازه‌ای از احضار و بازداشت روزنامه‌نگاران و شهروند‌خبرنگاران زن اعلام کرده است ایران که تا پیش از این یکی از پنج زندان بزرگ جهان برای روزنامه‌‌نگاران بود، امروز به بزرگ‌ترین زندان جهان برای فعالان رسانه‌ای زن تبدیل شده است.

نرگس محمدی، مرضیه امیری، هنگامه شهیدی، فرنگیس مظلوم، نوشین جعفری، عسل محمدی، ساناز الله‌یاری، سپیده مرادی، آویشا جلال‌الدین و شیما انتصاری اسامی روزنامه‌گاران و شهروندخبرنگاران زنی است که سازمان گزارشگران بدون مرز از بازداشت یا زندانی بودن آنان خبر داده است.

در رده‌بندی جهانی آزادی رسانه‌ها در سال ۲۰۱۹ که سازمان گزارشگران بدون مرز منتشر کرده، جمهوری اسلامی ایران از میان ١٨٠ کشور جهان در رتبه ۱۷۰ قرار دارد.

رضا معینی، مسئول دفتر ایران و افغانستان این سازمان، در گفت‌وگو با رادیوفردا ضمن اشاره به وظیفه «اطلاع‌رسانی و گزارشگری» سازمان متبوع خود، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در حقوق بشر ایران را فراخوانده است تا «به‌فوریت برای آزادی این زندانیان و وضعیت فاجعه‌بار آزادی رسانه‌ها در ایران اقدام کند.»

سازمان گزارشگران بدون مرز یک سازمان بین‌المللی و غیرانتفاعی است که در زمینه آزادی بیان و دفاع از روزنامه‌نگاران در سراسر جهان فعالیت می‌کند.

Share