آموزش زیر زمینی و مختلط یوگا در تهران

ونوس امیدوار؛ شهروندخبرنگار

مربی جلوتر از همه روی تشک مخصوص خود می‎نشیند و حرکات یوگا را به آرامی انجام می‌دهد. مردان و زنان جوان هم پشت سر او در چهار ردیف به صورت منظم نشسته و حرکات او را تکرار می‌کنند.

این‌جا یک کلاس خصوصی مختلط یوگا در منزل یکی از یوگاکارانی است که «احسان» به عنوان مربی، هفته‎ای سه بار به آن‎ها آموزش می‌دهد.

احسان نام مستعاری است که او برای فعالیتش در ایران انتخاب کرده است. می‌گوید دوره‎های یوگا را در چین آموزش دیده است و حدود هشت سالی می‌شود که در گوشه و کنار تهران، به ویژه محله‌های شمال شهر به صورت خصوصی و پنهانی و در خانه شاگردان مورد اعتمادش، به مردان و زنانی که شیفته یوگا هستند، آموزش می‌دهد. احسان در هر کلاس ۸ تا ۱۰ شاگرد دارد.

همه کلاس‎های احسان مختلط نیستند، برخی فقط زنانه یا مردانه هستند. او بسته به نظر مشتریانش، کلاس‌ها را برگزار می‎کند تا سلیقه و نظر همه تامین شود. کلاس‌ها هم معمولا از ساعت شش صبح آغاز می‌شوند و تا ساعت هشت شب ادامه دارند. با وجود محدودیت‌های زیادی که برای برگزاری کلاس مختلط یا مربی‌گری مردان برای زنان در ایران وجود دارد اما درخواست‌ها برای آموزش و برپایی این کلاس‌ها بسیار بالا رفته است.

در کلاس او، نوع پوشش، آزاد و اختیاری است. اما معمولا توصیه می‌شود تی شرت و شلوار سفید بپوشند و با کفش ورزش مخصوص در کلاس حاضر شوند.

«ساحره»، دختر ۲۸ ساله‌ای است که در کلاس هشت صبح احسان در منطقه «زعفرانیه» شرکت می‌کند. این کلاس آموزشی مختلط و با حضور ۱۰ نفر برگزار می‌شود.

او در رابطه با فضای کلاس به «ایران‎وایر» می‎گوید: «احسان واقعا مربی حرفه‌ای و کارکشته‌ای است و حرکات ورزشی را به صورت اصولی آموزش می‎دهد. درست است که کلاس‎های او معمولا مختلط برگزار می‌شوند و زنان هم حق دارند تحت نظر او یوگا را یاد بگیرند اما من شخصا تا حالا هیچ مشکل اخلاقی در کلاس‌هایش ندیده‌ام. همه به دلیل محدودیت‎های قانونی که وجود دارد، “آسته (آهسته) می‌آیند و آسته می‌روند؛ تا مشکلی برای خودشان و مربی ایجاد نشود.»

این یوگاکار در ادامه می‌گوید: «در واقع، فرق کلاس‌های این مربی با بقیه این است که همه افراد، فارغ از موضوع جنسیت خود، حق شرکت در آن را دارند و می‎توانند در کنار هم ورزش کنند.»

ساحره می‌گوید شهریه این کلاس‎ها بین ۵۰۰ هزار تا یک میلیون تومان برای یک ساعت و نیم تمرین طی چهار هفته است: «شهریه این کلاس‌ها کمی از کلاس‎هایی که در باشگاه‎های عمومی و قانونی برگزار می‎شوند، بیشتر است. اما چون خصوصی و کم جمعیت هستند، واقعا کیفیت آموزش بالا است و افراد با رضایت این پول را می‎پردازند. از طرف دیگر، همه می‌دانیم با محدودت‎های قانونی که در این رابطه وجود دارد، مربی با ریسک خیلی زیاد این کلاس‏ها را برگزار می‎کند. بنابراین، اعتراضی به شهریه نداریم.»

اگرچه برگزاری کلاس‌های ورزشی مختلط در ایران ممنوع است و تاکنون بسیاری از همین دست کلاس‌های آموزشی و ورزشی از سوی دستگاه قضایی تعطیل و با برگزار کنندگان آن نیز برخورد شده است اما هنوز هم در گوشه و کنار شهرهای کشور، به ویژه تهران به صورت مخفیانه شاهد برگزاری این دوره‌های آموزشی و ورزشی هستیم.

خرداد ماه امسال بود که «تسنیم» خبری مبنی بر بازداشت ۳۰ زن و مرد در گرگان منتشر کرد. بنا به ادعای این خبرگزاری، این افراد به صورت گروهی در یک منزل مسکونی به آموزش یوگا می‌پرداختند.

معاون حقوق عامه و پیش‎گیری از وقوع جرم دادسرای عمومی و انقلاب مرکز استان گلستان در گفت‌وگو با تسنیم مدعی شده بود: «این افراد به بهانه آموزش یوگا، دور هم جمع می‌شدند و بدون پوشش مناسب، رفتارهای نابهنجاری انجام می‌دادند.»

«مسعود سلیمانی» هم‏چنین گفته بود: «فردی بدون داشتن مجوز باشگاه، در فضای مجازی (اینستاگرام) آگهی آموزش یوگا به زنان و مردان در منزل مسکونی خود را منتشر کرده و از این طریق، موفق به برقراری ارتباط با یک سری افراد شده بود.»

خبر بازداشت زنان و مردان یوگاکار پس از آن منتشر شد که حساب‌های اینستاگرام چند خواننده و نوازنده موسیقی خیابانی در ایران بسته و پیامی درباره دستور مقام قضایی روی آن‏ها درج شد.

با این وجود، صفحه اینستاگرام احسان هم‎چنان فعال است و حدود ۱۰ هزار نفر دنبال کننده دارد. او دلیل بسته نشدن صفحه‌اش را دوری کردن از درج آگهی‌ می‌داند و می‌گوید: «شما در این صفحه هیچ تبلیغاتی برای جذب افراد یا موضوعی که مشخص شود کلاس مختلط برگزار می‌شود یا زنان هم می‌توانند در کلاس‎هایم شرکت کنند، وجود ندارد. صرفا یک سری کلیپ ها و تصاویر آموزشی یوگا در این صفحه ارایه می‏شود که بسیار هم طبیعی است.»

احسان می‌گوید شاگردانش معمولا از طریق دوستان و آشنایان و یا کسانی که قبلا در کلاس‌ها شرکت کرده‌اند، با دوره‌های آموزشی او آشنا می‌شوند.

Share