وزیر دفاع آمریکا از ایران خواست با آمریکا گفت‌وگو کند

ایران اینترنشنال : مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا، از ایران خواست برای کمک به کاهش تنش‌های موجود در خلیج فارس با دولت آمریکا وارد مذاکره شود.

اسپر در اولین نشست خبری از زمان تصدی سمت وزارت دفاع در ماه گذشته، گفت: «ما به دنبال درگیری با ایران نیستیم. ما خواهان همکاری دیپلماتیک با آن‌هاییم.»

او اضافه کرد که دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، خواهان «دیدار با رهبران ایران» است.

اسپر ابراز امیدواری کرد مقام‌های ایران «با دیدار و گفت‌وگو موافقت کنند و به ما در زمینه حل این مسائل کمک کنند».

ترامپ اخیرا در حاشیه اجلاس گروه هفت، در دیدار با امانوئل ماکرون، رییس‌جمهوری فرانسه، برای دیدار با مقام‌های ایرانی در صورت مهیا بودن شرایط ابراز تمایل کرده بود.

تنش‌ها از زمان خروج ترامپ از توافق هسته‌ای برجام در سال گذشته و برقراری تحریم‌ها بین ایران و آمریکا شدت گرفته است. مقام‌های رسمی ایران هرگونه گفت‌وگو بین ایران و آمریکا را مشروط به رفع تحریم‌های آمریکا می‌دانند. تنش‌ها پس از توقیف یک نفتکش بریتانیایی در تنگه هرمز به دست نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شدت بیشتری به خود گرفت و آمریکا از متحدان خود خواست به طرح موسوم به «عملیات دیده‌بان» با هدف حفاظت از کشتیرانی در آب‌های جنوبی ایران بپیوندند.

اسپر همچنین گفت این عملیات با همکاری بریتانیا، استرالیا و بحرین «اجرایی» شده است. آمریکا قبلا هشدار داده بود نیروهای نظامی ایران ممکن است در مسیر نفتکش‌های عبوری از تنگه هرمز اختلال ایجاد کنند.

Share