تلاش نمایندگان مخالف دولت در پارلمان بریتانیا برای مقابله با تعلیق آن

بی بی سی : نمایندگان مخالف پارلمان بریتانیا به همراه شماری از اعضای حزب حاکم محافظه کاردر حال پیشبرد طرح هایی برای مقابله با تصمیم دولت در مورد به تعلیق انداختن پارلمان هستند. تعلیق پارلمان در حالی صورت گرفته که قرار است خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (برگزیت) در پایان ماه اکتبر(دوماه دیگر) انجام شود.

مخالفان معتقدند که این تصمیم دولت برای ممانعت از تلاش‌های مخالفان بدون توافق برگزیت صورت گرفته است، اما در مقابل دولت گفته که به رغم تعلیق پنج هفته‌ای پارلمان در ماه سپتامبر و اکتبر نمایندگان هنوز فرصت کافی برای بحث درباره برگزیت را خواهند داشت.

یکی از سخنگویان حزب کارگر، حزب اصلی مخالف دولت، گفته که حزبش درخواست جلسه‌ای اضطراری خواهد کرد تا نخست وزیر را وادار به تغییر در تصمیش کند.

پیشتر جیکوب ریس ماگ، معاون پارلمانی دولت بریتانیا کسانی را که مخالف خروج بدون توافق این کشور از اتحادیه اروپا ( برگزیت) هستند، به چالش کشیده و گفته است چنانچه نمایندگان پارلمان نتوانند در این مورد تصمیم گیری کنند، بریتانیا در آخر ماه اکتبر (دو ماه دیگر) اتحادیه اروپا را ترک خواهد کرد.

او نمایندگان مخالف با تعلیق پارلمان را افرادی “بی‌هویت” توصیف کرد که خواستار ماندن در اتحادیه اروپا هستند.

آقای ریس ماگ به مخالفان برگزیت تاکید کرد که باید به نتیجه همه‌پرسی برای ترک اتحادیه اروپا احترام بگذارند.

همزمان در پی تصمیم روز گذشته بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا در مورد تعلیق پارلمان، بیش از یک میلیون نفر با امضای طوماری مخالفت خود را با این تصمیم اعلام کردند.

تصمیم آقای جانسون در مورد تعلیق پارلمان باعث خشم نمایندگان جناح مخالف و مخالفان برگزیت بدون توافق شده و اعتراضاتی را در سراسر کشور به همراه داشته است.

مایکل گوو از وزرای کابینه بریتانیا هم گفته که تعلیق پارلمان که به تایید ملکه این کشور رسیده، “به طورحتم” اقدامی سیاسی برای ممانعت از تلاش مخالفان خروج بدون توافق از اروپا نبوده است.

جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر هم گفته بود تعلیق پارلمان غیرقابل قبول است. او نخست وزیر را به مصادره دموکراسی به نفع خود و برگزیت بدون توافق متهم کرد.

گفته شده که با تعطیلی طولانی مدت پارلمان، مخالفان آقای جانسون زمان بسیار کمی برای پیش بردن طرح خود خواهند داشت.

نخست وزیر بریتانیا گفته سخنرانی ملکه روز ۱۴ اکتبر بعد از تعلیق پارلمان انجام خواهد شد تا برنامه نخست وزیر را اعلام کند.

این زمانبندی به این معناست که نمایندگان مجلس باید قانونی را برای متوقف کردن خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا تصویب کنند.

جانسون در نظر دارد در صورتی که اتحادیه اروپا با تغییرات مورد نظر او در توافق موجود خروج بریتانیا از این اتحادیه موافقت نکند، بدون دستیابی به توافق به عضویت کشورش در اتحادیه در زمان از پیش تعیین شده (۳۰ اکتبر) پایان دهد.

برگزیت بدون توافق با مخالفت شماری از احزاب مخالف از جمله حزب کارگر – حزب اصلی مخالف دولت – و همچنین شماری از نمایندگان عضو حزب محافظه کار در مجلس عوام مواجه است.

هدف آن‌ها تصویب قانونی برای جلوگیری از اقدام احتمالی دولت محافظه‌کار بوریس جانسون برای خروج بدون توافق است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در واکنش به تصمیم بوریس جانسون در مورد تعلیق پارلمان در توییتی ضمن حمایت از آقای جانسون گفت: “برای آقای کوربین بسیار دشوار خواهد بود که بتواند بدنبال رای عدم اعتماد برای نخست وزیر باشد. به ویژه این که بوریس دقیقا همان کسی است که بریتانیا به دنبال آن است.”

تعطیلات تابستانی مجالس عوام و اعیان (لردها) در بریتانیا تاریخ مشخصی ندارد و معمولا هرسال با توجه به برنامه کاری مجلس در مورد آن تصمیم‌گیری می‌شود. معمولا ماه‌ میانی تابستان برای تعطیلات تابستانی در نظر گرفته می‌شود. در پایان تعطیل تابستانی، دوره جدید مجلس توسط ملکه افتتاح می‌شود. مدتی پس از پایان تعطیلات تابستانی، مجلس برای آزاد گذاشتن نمایندگان جهت شرکت در کنفرانس‌های سالانه احزاب اصلی، بار دیگر برای مدتی تعطیل می‌شود.

در سال جاری، تعطیلات تابستانی پارلمان روز ۲۵ ماه گذشته آغاز شد و طبق برنامه باید اوایل ماه آینده دوره جدید آغاز می‌شد و پارلمان بار دیگر از اواسط ماه سپتامبر تا اوایل یا اواسط ماه اکتبر به “تعطیلات کنفرانس” می‌رفت.

اما حال با تعلیق پارلمان نخست وزیر تعطیلات تابستانی امسال را یکسره تمدید کرده و برگزاری مراسم افتتاح دوره جدید در روز ۱۴ اکتبر است. گفته شده با این اقدام مجلس عوام فرصت کافی برای برنامه‌ریزی جهت مذاکره و رای‌گیری پیرامون برگزیت و احتمالا رای منفی به برگزیت بدون توافق نخواهد داشت.

Share