تلاش تولیدکنندگان مارلبرو برای ادغام ۲۰۰میلیارد دلاری

شرکت «فیلیپ موریس اینترنشنال»، صاحب برند معروف سیگار «مارلبرو» در حال مذاکره با شرکت «آلتریا» (تولیدکننده سیگار مارلبرو در بازار داخلی آمریکا) است تا آن را دوباره در خود ادغام کند.

به گزارش روزنامه فایننشیال‌تایمز، در صورت توافق این دو شرکت، تولیدکنندگان سیگار مارلبرو در بازارهای بین‌المللی و داخلی آمریکا بار دیگر به‌هم می‌پیوندند و بزرگ‌ترین شرکت تنباکوی جهان را با ارزشی بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار تشکیل می‌دهند.

این دو شرکت ۱۱ سال پیش از هم جدا شدند و اکنون فیلیپ موریس قصد دارد دوباره سهام خود را با آلتریا ادغام کند. دلیل جدایی این دو شرکت در سال ۲۰۰۸ این بود که آلتریا روی بازار داخلی آمریکا تمرکز کند و به این ترتیب، از شرکت فیلیپ موریس اینترنشنال در مقابل کساد شدن بازار دخانیات و همچنین افزایش مقررات مربوط به منع دخانیات و شکایت‌ها و دادرسی‌های مربوطه در آمریکا محافظت شود.

مجموع فروش سالانه این دو شرکت در سال گذشته، حدود ۵۰ میلیارد دلار با درآمد خالصی معادل ۱۵/۳ میلیارد دلار بوده است. موفقیت در رسیدن به توافق، به آن‌ها امکان می‌دهد تا امکانات تولیدی و توان مالی خود را در فناوری‌های جایگزین، مانند سیگارهای الکترونیکی، ادغام کنند. این موضوع با توجه به روند رو به افول بازار و مصرف سیگارهای سنتی، برای هر دو شرکت اهمیت بسیاری دارد.

اما سرمایه‌گذاران اقبال چندانی به خبر ادغام احتمالی این دو شرکت نشان نداده‌اند و در نتیجه قیمت سهام این شرکت‌ها در بازارهای نیویورک کاهش پیدا کرده است. در عین حال، فیلیپ موریس اینترنشنال اعلام کرده است هیچ تضمینی وجود ندارد که این مذاکرات به نتیجه برسد.

یکی از افراد نزدیک به روند این مذاکرات به روزنامه فایننشیال تایمز گفته است که در صورت توافق، سهام‌داران فیلیپ موریس بین ۵۷ تا ۵۹ درصد سهام را در اختیار خواهند داشت و بقیه سهام به صاحبان آلتریا تعلق خواهد گرفت.

اگر ادغام آلتریا با فیلیپ موریس عملی شود، این ششمین ادغام بزرگ در تاریخ این‌گونه یکی‌شدن شرکت‌ها خواهد بود.

در ساعات اولیه اعلام این خبر، سهام شرکت آلتریا ۱۱/۳ درصد رشد کرد اما دوباره با ۲/۵درصد کاهش به ۴۵/۹۴ دلار رسید. ارزش بازار شرکت آلتریا ۸۵ میلیارد دلار است.

ارزش سهام شرکت فیلیپ موریس هم بعد از اعلام این خبر، با ۷/۱ درصد کاهش به ۷۲/۲۲ دلار رسید. ارزش بازار فیلیپ موریس در حال حاضر ۱۱۳ میلیارد دلار است.

دو سال پیش، زمانی که رقیب اصلی فیلیپ موریس، «بریتیش-آمریکن توباکو»، شرکت «رینولدز آمریکن» را به قیمت ۴۹/۴ میلیارد دلار خرید، تحلیل‌گران انتظار داشتند که فیلیپ موریس نیز به خرید دوباره شرکت آلتریا اقدام کند.

شرکت‌های دخانیات در حال حاضر برای حضور بیشتر در بازارهای سیگارهای الکترونیکی و فناوری حرارتی در دخانیات، در حال رقابت‌اند. شرکت آلتریا سال گذشته ۳۵ درصد سهام گروه «جول لبز» را به قیمت ۱۳ میلیارد دلار خرید.

ادغام فیلیپ موریس و آلتریا به فیلیپ موریس امکان می‌دهد تا از مزایای فناوری سیگارهای حرارتی «آیکوس» به‌طور کامل بهره‌مند شود. همچنین گردش مالی بالای شرکت آلتریا در آمریکا به فیلیپ موریس امکان می‌دهد تا فروش محصولات «آیکوس» را در تمام دنیا به شکل چشم‌گیری افزایش دهد.

آلتریا و فیلیپ موریس در حالی اقدام به سرمایه‌گذاری در فناوری سیگارهای الکترونیکی کرده‌اند که تنظیم‌کنندگان مقررات در واشینگتن به‌شدت با تولید این سیگارها مخالف‌اند و هشدار داده‌اند که مصرف سیگار الکترونیکی در بین نوجوانان به یک «اپیدمی» تبدیل شده است.

بسیاری از تحلیل‌گران معتقدند که این ادغام در نهایت به کاهش ارزش فیلیپ موریس منجر خواهد شد، زیرا چشم‌انداز روشنی در مورد کاهش مقررات مربوط به مصرف دخانیات وجود ندارد.

ازسوی دیگر، فیلیپ موریس و آلتریا نسبت‌به بازار رو به رشد ماری‌جوانا نیز رویکردهای متفاوتی دارند. فیلیپ موریس معتقد است که ماری‌جوانا همچنان یک محصول با ریسک بالا محسوب می‌شود و بنابراین برای سرمایه‌گذاری مناسب نیست، در حالی‌که آلتریا ۴۵ درصد سهام شرکت کانادایی «کرونوس» را که ماری‌جوانا تولید می‌کند، خریداری کرده است.

مارلبروفیلیپ موریس اینترنشنالآلتریاسیگارهای الکترونیکی

Share