دو سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق برای رسول طالب مقدم، بازداشتی روز کارگر

رسول طالب مقدم، از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه و از بازداشت‌شدگان روز جهانی کارگر، به دو سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.

خبرگزاری هرانا که در زمینه مسائل حقوق بشر ایران فعال است، روز پنج‌شنبه هفتم شهریور گزارش داد که دادگاه انقلاب تهران طالب مقدم را علاوه بر این، به دو سال تبعید به خراسان جنوبی، دو سال محرومیت از استفاده از تلفن همراه هوشمند و عضویت در احزاب و گروه‌ها محکوم کرده است.

این عضو سندیکای کارگران شرکت واحد ۱۱ اردیبهشت‌ماه همزمان با روز جهانی کارگر در جریان تجمع اعتراضی کارگران در مقابل مجلس شورای اسلامی بازداشت شده بود.

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات او روز چهارشنبه ۲۳ مرداد در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران برگزار شده بود.

دوم شهریورماه، مرضیه امیری روزنامه‌نگاری که در این تجمع بازداشت شده بود هم به ده سال و شش ماه حبس تعزیری و تحمل ۱۴۸ ضربه شلاق محکوم شد.

سمیرا امیری، خواهر او در صفحه توییتر خود نوشت: «مرضیه به ۱۴۸ ضربه شلاق و مجموعا ده سال و نیم زندان محکوم شد که شش سال از آن قابل اجرا است.»

این احکام در حالی صادر می‌شوند که ابراهیم رییسی، رییس قوه قضاییه ایران روز پنج‌شنبه گفت: «باید صدای کارگران اراک و هفت تپه را شنید، در سفر به اراک قبل از هر جلسه‌ای حرف کارگران اراکی را شنیدم و باید به حرف‌های آنان توجه شود.»

سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه چهارم شهریور با انتشار اطلاعیه‌ای از صدور حکم هشت ماه زندان و ۳۰ ضربه شلاق برای ۹ تن از کارگران نیشکر هفت‌تپه خبر داد.

پیشتر، در ۲۲ مرداد ماه و نیز درحالی که جلسات دادگاه اسماعیل بخشی، علی نجاتی و سپیده قلیان، از بازداشت‌شدگان اعتراض‌های سال گذشته کارگران نیشکر هفت‌تپه، در دادگاه انقلاب تهران، برگزار می‌شد، دادگاهی در شهر شوش، هفت تن دیگر از کارگران هفت‌تپه را نیز در حکمی مشابهی به هشت ماه زندان و ۳۰ ضربه شلاق محکوم کرد.

Share