ایران برای حل مشکل انتقال پول ‌می‌خواهد از سیستم بانکی افغانستان استفاده کند

رایزن اقتصادی سفارت افغانستان در ایران فاش کرد که تهران از افغانستان خواسته برای حل مشکلات مربوط به نقل و انتقال پول، با افغانستان بانک مشترک تاسیس کرده و یا نمایندگی یکی از بانک‌های افغانی در ایران را افتتاح کند.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، احمد سعید سادات روز پنج‌شنبه ۲۹ آگوست ۲۰۱۹ گفت که « تاسیس بانک مشترک یا افتتاح نمایندگی یکی از بانک‌های افغانستان در ایران از سوی مقامات ایرانی درخواست شده و دولت افغانستان در حال بررسی آن است.»

به گفته آقای سادات «در صورت تحقق چنین امری بسیاری از مشکلات نقل و انتقال پولی برای تاجران ایرانی رفع خواهد شد، خصوصا در بحث سرمایه‌گذاری، ایرانی‌ها می‌توانند به راحتی پول خود را انتقال دهند.»

او همچنین با اشاره به بحث «صادرات مجدد»، احتمال به کارگرفته شدن افغانستان به عنوان یک پوشش و ایستگاه میانی در مسیر صادرات کالاهای ایرانی را مطرح کرد. رایزن اقتصادی سفارت افغانستان در این‌باره گفت: «کشورهای آمریکا، چین، اتحادیه اروپا، امارات، عربستان و هند هیچگونه تعرفه تجاری از کالاهای افغانستانی اخذ نمی‌کنند و یا تعرفه ترجیحی دارند همین امر فرصت خوبی برای سرمایه‌گذاران ایرانی و بحث صادرات مجدد از افغانستان را به وجود می آورد.»

موضوع استفاده از بانک‌های افغانستان برای دور زدن تحریم‌ها علیه ایران در حالی از سوی رایزن اقتصادی سفارت این کشور در تهران مطرح می‌شود که بانک‌هایی که برای دور زدن تحریم‌ها با ایران همکاری کنند، به شدت از سوی آمریکا جریمه می‌شوند. بانک فرانسوی سوسیه ژنرال روز سه‌شنبه ۴ سپتامبر ۲۰۱۸ اعلام کرد به دلیل نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران، مبلغ ۱٫۲ میلیارد دلار جریمه شده است. سوسیه ژنرال (Société Générale) دومین موسسه بانکی بزرگ در فرانسه اعلام کرد در پرونده اختلاف با مقامات آمریکایی درباره نقض تحریم‌های این کشور و به ویژه تحریم‌های وضع شده علیه ایران، به پرداخت ۱٫۱ میلیارد یورو (معادل ۱٫۲ میلیارد دلار) جریمه محکوم شده است.

این اولین بار نیست که یک بانک فرانسوی به دلیل نقض تحریم‌ها و معامله با ایران جریمه می‌شود. در سال ۲۰۱۴ نیز بانک « ب ان پ پاریبا»، بزرگترین بانک فرانسه موافقت کرد حدود ۹ میلیارد دلار جریمه بابت نقض تحریم‌های آمریکا بپردازد. ب ان پ پاریبا متهم شده بود تحریم‌های آمریکا علیه ایران، سودان و کوبا را نقض کرده و به مشتریانش در این کشورها کمک کرده تا در سالهای ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۹ تحریم های آمریکا علیه این کشورها را دور بزنند. بانک ب ان پ پاریبا در آن دوره زمانی حدود ۳۰ میلیارد دلار در این کشورها مبادلات مالی انجام داده بود.

در ماه سپتامبر ۲۰۱۸ نیز بانک دولتی Bpifrance فرانسه برنامه‌هایش برای ایجاد سازوکار مالی جدیدی با هدف کمک به شرکت‌های فرانسوی خواهان همکاری با ایران و دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه این کشور را کنار گذاشت. این بانک در آغاز سال ۲۰۱۸ گفته بود در حال طراحی سازوکاری برای تامین مالی شرکت‌های فرانسوی که علیرغم تحریم‌های آمریکا خواهان صادرات کالا به ایران هستند، است. نیکولا دو فورک، مدیرعامل این بانک گفت: «متوقف شد…شروط محقق نشد…شرکت‌ها تحریم خواهند شد.»

Share