محمدعلی نجفی دوباره راهی زندان شد

ایران اینترنشنال : یک مقام دستگاه قضایی ایران از بازگشت محمدعلی نجفی، شهردار پیشین تهران که در پرونده قتل همسرش میترا استاد مجرم شناخته شده بود، به زندان خبر داد.

محمدجواد حشمتی، رییس کل دادگستری استان تهران، روز جمعه هشتم شهریور ماه گفت: «برابر ضوابط و مقررات قانونی هرچند با گذشت اولیای دم قصاص منتفی می‌شود، ولی در مورد جنبه عمومی جرم قتل، توسط دادگاه حکم مقتضی صادر خواهد شد.»

او ادامه داد: «ضمن اینکه محکومیت نام‌برده بابت نگهداری سلاح غیرمجاز به قوت خود باقی است و سرانجام نیز مجازات اشد اجرا می‌شود.»

نجفی روز چهارشنبه ششم شهریور با ارائه یک میلیارد تومان سند به عنوان وثیقه از زندان اوین آزاد شده بود. پیش‌تر خانواده میترا استاد، همسر مقتول نجفی، رضایت خود را برای رهایی او از قصاص اعلام کرده بودند.

حمید گودرزی،‌ وکیل نجفی در روز آزادی او گفت: «با گذشت اولیای دم، قانونا قرار بازداشت او موقوف شد و دادگاه وثیقه را پذیرفت.»

نجفی در مردادماه و پس از برگزاری سه جلسه دادگاه کیفری در ارتباط با پرونده قتل استاد، همسر دوم خود، با سه عنوان اتهامی روبه‌رو شده بود.

او در ارتباط با اتهام «قتل عمد» به قصاص و همچنین در مورد اتهام‌ «نگهداری سلاح غیرمجاز» به دوسال حبس محکوم شد. قاضی دادگاه، شهردار پیشین تهران را در مورد اتهام «ایراد صدمه بدنی عمدی منتهی به جرح غیرفوتی» تبرئه کرد.

پس از آن،‌ مسعود استاد، برادر مقتول، در حساب کاربری اینستاگرام خود از بخشش نجفی خبر داد و اعلام کرد: «به واسطه پادرمیانی بزرگان کرمانشاه و کشور، وکلایمان مسعود افرازه و محمود حاجیلویی، پدرم، مادرم و مهیارمان [پسر میترا استاد]، محمدعلی نجفی را بخشیدیم و خرسندیم که معامله‌ای با خون آن بزرگوار نکردیم.»

با این حال، بر اساس قانون مجازات اسلامی، دستگاه قضایی ایران می‌تواند نجفی را به اتهام «اخلال در نظم و صیانت و امنیت جامعه» به ۳ تا ۱۰ سال‌ زندان محکوم کند.

نجفی متهم بود که روز سه‌شنبه هفتم خرداد ماه در «آپارتمان ۲۷۰۱» برج آرمیتا در سعادت‌آباد تهران، همسرش را با شلیک گلوله از اسلحه کلت سازمانی که در اختیارش بود به قتل رسانده است.

او ساعاتی پس از قتل همسرش، خود را به اداره آگاهی تهران معرفی کرد و با اقرار به انجام قتل بازداشت شد.

Share