حساب توییتر جک دورسی، مدیر توییتر، چگونه هک شد؟

ایران اینترنشنال : حساب توییتر جک دورسی، موسس و مدیر توییتر، روز جمعه ۸ شهریور‌ماه، هک شد و مدتی در اختیار هکرها بود. گروهی که خود را «چاکل اسکواد» (Chuckle Squad) نامیده است این هک را به عهده گرفتند. حساب رسمی توییتر در دقایق اولیه پس از این اتفاق، خبر داد که از این مساله آگاه و در پی رفع مشکل است.

هکرها در مدتی که حساب جک دورسی را در اختیار داشتند، توییت‌هایی با محتوای نژادپرستانه روی صفحه توییتر دورسی منتشر یا بازنشر کردند. البته اکنون این توییت‌های توهین‌آمیز از صفحه دورسی حذف شده‌اند، اما برخی از آن‌ها حدود ۱۰ دقیقه در معرض دید بودند.

هکرها با استفاده از یک سرویس جانبی به نام کلاود‌هاپر (CloudHopper) که توییتر حدود ۱۰ سال پیش خریداری کرده بود، به حساب شخصی دورسی نفوذ کردند. این سرویس امکان توییت کردن از طریق پیامک را برای کاربران مهیا می‌کند.

هکرها در همان بازه زمانی‌ که امکان انتشار توییت از حساب دورسی را داشتند، کاربران را به عضویت در یک سرور سرویس دیسکورد (Discord) دعوت کرده‌اند. لینک دعوتی که روی صفحه توییتر دورسی همرسان شده بود اکنون از کار افتاده است. در پی این مساله، مسئولان دیسکورد به وب‌سایت ورج اعلام کردند سرور یاد‌شده و حساب ایجادکننده آن را به‌دلیل نقض قوانین، از سرویس این شرکت حذف کرده‌اند.

حساب جک دورسی پیش از این هم، یک بار در سال ۲۰۱۶ از سوی یک شرکت امنیتی به نام اُرماین (OurMine) هک شده بود که روی صفحه دورسی توییتی با عنوان «آزمایش امنیت شما» همراه با لینکی به سایت این شرکت منتشر کرد.

به نظر می‌رسد این گروه در هفته جاری، به همین شیوه حساب‌های توییتری تعدادی از چهره‌های شناخته‌شده یوتیوب و فضای مجازی را نیز هدف حمله قرار داده است. جیمز چارلز (James Charles) و شین داسون (Shane Dawson)، ویدیو بلاگرهای آرایش و زیبایی، و کینگ باخ (King Bach)، کمدین، از افرادی بودند که هدف حمله هکرها قرار گرفتند.

گفته می‌شود این اختلال به‌خاطر تعویض سیم‌کارت‌های AT&T ایجاد شده است و ممکن است به‌نحوی به کارکنان این شرکت مرتبط باشد و هکرها از آن‌ها سوء‌استفاده کرده‌ باشند.

Share