ممانعت قاضی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران از آزادی شاپور احسانی راد

 با وجود گذشت ۳۴ روز از بازداشت «شاپور احسانی راد» دستگاه قضائی پاسخ روشنی درباره اتهام و دلیل دستگیری این فعال کارگری به خانواده نداده است. شاپور احسانی راد امروز دهم شهریورماه جاری از زندان اوین به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران انتقال داده شد. برابر دستور قاضی افشاری ریاست این شعبه با خانواده وی تماس گرفته شده تا برای انجام مراحل آزادی این فعال کارگری مراجعه کنند.

برابر گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران همسر این عضو هیأت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران خود را از ساوه همراه با سند برای تأمین وثیقه به تهران رسانده و به شعبه مذکور مراجعه کرده است. اما قاضی ایمان افشاری به این بهانه که میزان قرار وثیقه صادر شده یکصد میلیون تومان و ارزش سند ارائه شده بالاتر از آن است از قبول وثیقه خودداری کرده است.

قاضی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به خانواده این فعال صنفی اعلام کرده:« آقای احسانی راد، هفته آینده که دوباره به دادگاه آورده خواهد شد. در آن روز خانواده می‌توانند دو نفر را همراه با فیش حقوقی بعنوان کفیل معرفی کنند.»

برابر گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران مقامات امنیتی و قضایی با اعلام قرار وثیقه و کفالت و سپس لغو این قرارها از آزادی او ممانعت نموده و موجبات آزار و اذیت روانی برای خانواده این کارگر زندانی را فراهم آورده‌اند. خانواده این عضو هیأت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران، روز چهارشنبه ۳۰ مرداد ماه نیز طبق اعلام قبلی شعبه چهارم بازپرسی دادسرای اوین برای تأمین وثیقه به بازپرسی مراجعه کرده‌اند. اما بازپرس شعبه به بهانه اینکه کارشناسی سند و انجام امور اداری مربوط به تأمین وثیقه زمان‌بر است و ادعای این‌که مراحل آزادی او را آسان سازی کند، به خانواده اعلام کرده می‌توانند بجای سند، این فعال کارگری را با قرار کفالت آزاد کنند.

این خانواده روز دوم شهریورماه جاری مجددا به همراه کفیل به شعبه مراجعه کرده‌اند. اما بازپرس شعب منکر اعلام قرار کفالت به جای وثیقه شده و به آنها اعلام می کند:« این فعال کارگری فعلاً آزاد نخواهد شد و در روزهای آینده پرونده او به شعبه اصلی ارسال و وضعیت ایشان تعیین تکلیف می‌شود.»  این رفتار بازپرس پرونده وقتی منجر به اعتراض همسر شاپور احسانی راد میگردد که در نهایت وی را از دادگاه اخراج کرده است.

شاپور احسانی راد که نماینده سابق کارگران کارخانه نورد پروفیل ساوه و بازنشسته تامین اجتماعی است، روز هفتم مرداد ماه سال جاری در محل کارخود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. وی هم‌اکنون در بند چهار زندان اوین تحت بازداشت موقت قرار دارد. در مدت بازداشت وی، خانواده او تنها یکبار موفق به ملاقات او شده‌اند.

Share