بیانیه الیزه: مکرون اهمیت تحرکات دیپلماتیک کنونی را به روحانی یادآور شد

ایران اینترنشنال : امانوئل مکرون، رییس جمهور فرانسه، در گفت‌وگو با حسن روحانی، همتای ایرانی خود، بر اهمیت «تحرکاتی که برای ایجاد شرایط کاهش تنش از طریق گفت‌وگو در جریان است و همچنین ایجاد یک راه‌حل پایدار در منطقه» تاکید کرد.

کاخ الیزه، شامگاه شنبه نهم شهریور، پس از گفت‌وگوی تلفنی روسای جمهور فرانسه و ایران، با صدور بیانیه‌ای همچنین ضرورت پایبندی کامل ایران به تعهدات هسته‌ای خود و اتخاذ تدابیری برای برقراری صلح و امنیت در خاورمیانه را یادآور شد.

بیانیه الیزه می‌افزاید که به طور مشخص، ریاست جمهوری فرانسه از جمهوری اسلامی ایران خواسته که «در جهت پایان دادن به درگیری‌های یمن و گشایش گفت‌وگوها عمل کند» و با اشاره به تنش‌های اخیر میان اسرائیل و حزب‌الله، گروه شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران، خواستار «حداکثر خویشتن‌داری در لبنان» شده است.

یک مقام دیپلماتیک به خبرگزاری فرانسه گفت که برای دولت فرانسه «مهم است که پس از بحث‌های نشست سران گروه هفت درباره ایران، بررسی کند که آیا پارامترهای گفت‌وگو همچنان معتبر است و آیا رییس جمهور روحانی همچنان آماده مذاکره است».

این مقام فرانسوی که نامش فاش نشده همچنین گفت که فرانسه معتقد است که ایران باید به تعهداتش به برجام بازگردد و از سوی دیگر، آمریکا وقفه‌ای را در تحریم‌های اقتصادی خود علیه ایران به عنوان نمونه تحریم‌ها علیه صادرات نفت این کشور، ایجاد کند.

روحانی در گفت و گوی تلفنی شنبه شب خود با مکرون، با تاکید بر این‌که «مفاد توافق برجام تغییر ناپذیر» است، هدف از «مذاکرات کنونی» را «اجرای کامل تعهدات طرفین در برجام و تامین امنیت کشتیرانی آزاد» عنوان کرد و گفت: «رفع کامل همه تحریم‌ها علیه ایران، زمینه‌ساز مذاکرات بعدی» است.

روحانی همزمان تاکید کرد که «اگر اروپا نتواند تعهدات خود را عملیاتی کند، ایران گام سوم در کاهش تعهدات برجامی» را اجرا خواهد کرد.

جمهوری اسلامی ایران تاکنون دو گام «کاهش تعهدات برجامی» را اجرا کرده است که شامل عبور میزان اروانیوم غنی شده از ۳۰۰ کیلوگرم تعیین شده در برجام و همچنین عبور سطح غنی‌سازی از سطح تعیین شده ۳/۶۷ درصدی به ۴/۵ درصد است، و عباس عراقچی روز جمعه گفت که تا ده روز دیگر به «گام سوم کاهش تعهدات برجامی» خواهیم رسید.

حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران، شامگاه شنبه در تماس تلفنی امانوئل مکرون، رییس جمهوری فرانسه با وی، «تلاش‌های پاریس در راستای حفظ برجام را مجدانه دانست» و گفت که «سفر محمدجواد ظریف به فرانسه، برای افکار عمومی و سیاسی منطقه و جهان حائز اهمیت و قابل توجه بود.

Share