رایزنی هسته ای فرانسه؛ ‘پیشنهاد خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری برای پیش خرید نفت ایران’

بی بی سی : علی مطهری، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، می گوید فرانسه با هدف نگه داشتن جمهوری اسلامی در توافق هسته ای (برجام)، راه‌اندازی یک خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری برای پیش خرید نفت ایران را پیشنهاد داده است.

این جزئیات در حالی مطرح شده که عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران، روز دوشنبه (۲ سپتامبر) برای مذاکره با مقامات فرانسوی به پاریس خواهد رفت.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، آقای مطهری روز یکشنبه (۱ سپتامبر) تاکید کرد این که گفته می‌شود مبلغ پیشنهادی یادشده کمک بلاعوض و وام است، درست نیست؛ او افزود: “طبق پیشنهاد فرانسوی‌ها، قرار است که این مبلغ در سه مرحله پرداخت شود.”

آقای مطهری گفت: “مکرون پیشنهاد داده تا در برابر این مبلغ، فعلا جمهوری اسلامی ایران گام سوم خود را اجرا نکند و احتمالا از گام اول و دوم خود هم به جایگاه اولیه در برجام بازگردد.”

محمود واعظی، رئیس‌دفتر رئیس‌جمهوری ایران، شب یکشنبه گفته بود که پیشنهادی دو هفته گذشته بین ایران و فرانسه رد و بدل شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، او گفت: “بخش‌های قابل توجهی از این پیشنهاد را تغییر دادیم. این پیشنهاد حاصل نتیجه ۵ ساعت مذاکره تلفنی روسای جمهوری ایران و فرانسه است که به عنوان طرح از صحبت‌های هردو رئیس‌جمهور به‌دست آمد.”

آقای واعظی گفت که هیاتی به سرپرستی عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران، دوشنبه به پاریس می‌رود و یک تیم اقتصادی از بخش‌های مختلف هم در این جلسه حضور دارند تا ابعاد این پیشنهادها روشن شود.

اخیرا در پی ابراز تمایل دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در مورد ملاقات احتمالی با حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، از آقای ترامپ در مورد خسارات ناشی از تحریم‌ها به ایران سئوال شد. آقای ترامپ در یک کنفرانس خبری مشترک با امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، گفته بود که ایرانی ها به خاطر داشتن منابع نفت می‌توانند به خط اعتباری خارجی برای ساخت کشورشان دست یابند.

از طرف دیگر، حسن روحانی روز یکشنبه در یک گفتگوی تلفنی با امانوئل مکرون هشدار داد که اگر اروپا به تعهداتش عمل نکند، ایران بار دیگر سطح اجرای تعهداتش را در برجام کاهش خواهد داد.

ایران پیشتر نیز در اعتراض به تحریم‌های سخت‌گیرانه آمریکا، در دو مرحله با خودداری از اجرای تعهداتش، برجام را نقض کرده است. آقای مکرون در تلاش است تا جلوی فروپاشی کامل برجام را بگیرد.

بنا بر گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای روحانی گفته است که سومین گام نقض برجام، شبیه به دو گام قبلی، برگشت‌پذیر است و به اقدامات اروپا بستگی دارند. مهم‌ترین اعتراض ایران در حال حاضر، ناتوانی‌اش به فروش نفت است.

در این رابطه، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، هشدار داده که اگر اروپایی‌ها اقدامات لازم را تا روز پنجشنبه انجام ندهند، براساس تصمیمی که در ۱۷ اردیبهشت امسال ابلاغ شد، جمهوری اسلامی اجرای گام سوم کاهش تعهداتش در قبال برجام را به طرف اروپایی خبر خواهد داد.

آقای ظریف هم اکنون در راس یک هیات بلندپایه وارد مسکو شده تا با مقامات روسیه از جمله درباره آینده برجام گفتگو کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) آقای ظریف پس از ورود به مسکو گفت: “روسیه، دوست روزهای سخت جمهوری اسلامی بوده و ما با دوستان روزهای سخت خود معامله‌ای دیگر خواهیم داشت.”

روز جمعه (۳۰ اوت) آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تازه‌ترین گزارش دوره‌ای خود از برنامه‌ هسته‌ای ایران گفت تهران به غنی‌سازی اورانیوم در سطحی بالاتر از سقف تعیین‌شده در برجام ادامه می‌دهد.

بنا بر گزارش آژانس، غنی‌سازی اورانیوم در ایران در سطح ۴/۵ درصدی ادامه دارد که بالاتر از سقف ۳/۷۶ درصدی است که در توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی تعیین شده است.

بر همین مبنا، ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران به ۲۴۱ کیلوگرم رسیده که بیش از سقف ٢٠٢ کیلویی برجام است.

ایران اعلام کرده که با توجه به خروج آمریکا از برجام و برآورده نشدن خواسته‌هایش از سوی قدرت‌های اروپایی، مرحله به مرحله اجرای تعهداتش در توافق هسته‌ای را کم می‌کند.

سطح کنونی غنی‌سازی اورانیوم در ایران همچنان به طور قابل ملاحظه‌ای از میزان ٢٠ درصدی پیش از برجام کمتر است و فاصله زیادی با غنی‌سازی ٩٠ درصدی دارد که لازمه ساخت بمب هسته‌ای است.

فرانسه از حامیان برجام و از مخالفان تحریم ایران محسوب می‌شود اما دونالد ترامپ که امضای کشورش را بهار سال گذشته از پای این توافق‌نامه حذف کرد اصرار دارد که بر شدت فشار بر ایران بیافزاید تا مقام‌های ایرانی حاضر شوند با او مستقیم مذاکره کنند.

او معتقد است مذاکره‌ ایران با آمریکا در دوران باراک اوباما، رئیس‌جمهوری پیشین این کشور، به یک “توافق بد” ختم شده است.

با وجود این، آقای ترامپ که هفته گذشته برای حضور در اجلاس سران گروه هفت به جنوب فرانسه رفته بود همانجا به خبرنگاران گفت که با تلاش‌های آقای مکرون برای کاهش تنش میان واشنگتن و تهران “مشکلی ندارد”.

Share