درخواست جمعی از نمایندگان برای اصلاح احکام خبرنگاران و فعالان بازداشتی

ایران اینترنشنال : جمعی از اعضای مجلس شورای اسلامی خواستار اصلاح احکام صادرشده برای خبرنگاران و فعالان مدنی زندانی در ایران شدند.

این نمایندگان، روز دوشنبه ۱۱ شهریور، در نامه‌ای سرگشاده به ابراهیم رییسی، رییس قوه قضاییه، با اشاره به «احکام سنگین» قضایی برای برخی خبرنگاران بازداشت شده مانند مرضیه امیری و عاطفه رنگریز و ندا ناجی به اتهام حضور در تجمع کارگران در روز کارگر مقابل مجلس شورای اسلامی، اعلام کردند که صدور این احکام «اقناع جامعه را با مشکل مواجه کرده است».

این نمایندگان ادامه دادند: «اگر جرم آنها حضور در تجمع بوده که خلاف قانون اساسی نیست و اگر تهیه گزارش بوده وظیفه ذاتی آنها بوده است.»

آنان همچنین با اشاره به «رفتاری که درباره فعال اجتماعی خانم نوشین جعفری صورت گرفته»، نوشتند که انتظار دارند «این سخت‌گیری‌ها که به بهانه حفظ نظام انجام می‌شود و هیچ ضرورتی ندارد، اصلاح شود».

علی مطهری، الیاس حضرتی، غلامرضا حیدری، علی نوبخت، قاسم میرزایی‌نیکو، عبدالکریم حسین‌زاده، محمود صادقی، مصطفی کواکبیان، پروانه سلحشوری، طیبه سیاوشی و حمیده زرآبادی، از امضاکنندگان این نامه هستند.

پیشتر پروانه سلحشوری، نماینده تهران در مجلس، در یک تذکر شفاهی در صحن علنی مجلس خواستار اعمال «رافت اسلامی» در مورد نوشین جعفری، مرضیه امیری و عاطفه رنگریز شده بود.

Share