کاغذ، بیشترین افزایش قیمت در نوشت افزارها را به خود اختصاص داد

خبرگزاری مهر : رئیس اتاق اصناف استان مرکزی اظهار داشت: قیمت لوازم التحریر در سال جاری نسبت به سال قبل مانند هر کالای دیگری با افزایش قیمت رو به رو شده اما نمی‌‎توان درصدی را برای افزایش قیمت آن در نظر گرفت، اما بیشترین افزایش قیمت مربوط به کاغذ و نوشت افزار کاغذی است.

رئیس خانه صنعت و معدن استان مرکزی نیز گفت: یکی از پارامترهای مهم وارداتی در ایران واردات کاغذ است که به نوعی گرفتار این قضیه هستیم و ایران جزو کشور‌های آسیایی پرمصرف کاغذ و یکی از بازارهای هدف تولید کنندگان کاغذ منطقه و جهان است.

همچنین رئیس اتحادیه کتاب فروشان و لوازم التحریر اراک گفت: دولت ۱۵ میلیون جلد دفاتر دولتی تولید کرده و در اختیار استان‌ها قرار داده و بر اساس بخشنامه‌ای که برای ما ارسال شده تعداد دفترهای دولتی تخصیص یافته به استان مرکزی ۱۲۹ هزار جلد است. اما بر اساس آمار دانش آموزان استان ۲۴۵ هزار و ۷۸۷ نفر هستند، یعنی به ازای هر دانش آموز نصف دفتر تخصیص داده شده است.

رئیس اتحادیه کتاب فروشان و لوازم التحریر اراک اظهار کرد: ۸۵ درصد نوشت افزار موجود در بازار وارداتی است و هنگامی که قیمت ارز بالا می رود مشکلاتی نیز به وجود می‌آید. در سال جاری قیمت نوشت افزار بیش از ۱.۵ برابر افزایش یافت و در بعضی از اجناس تا سه برابر هم افزایش قیمت مشاهده می‌شود. به طور مثال قیمت در انواع دفاتر بیشترین افزایش را داشته است.

Share