مایک پمپئو در ابوظبی: در قبال ایران، به دنبال راه‌حل مسالمت‌آمیز هستیم

رادیو فرانسه : مایک پمپئو وزیر امور خارجۀ آمریکا که برای رسیدگی به پروندۀ حمله به تأسیسات نفتی عربستان به منطقه رفته است، بعد از گفتگو با رهبران امارات متحد عرب، اطمینان داد که هدف آمریکا جنگ نیست. او گفت که واشنگتن برای یافتن راه حلی صلح‌آمیز تلاش می‌کند.

مایک پمپئو وزیر امور خارجۀ آمریکا که شب گذشته در سفر به عربستان، ایران را به دست داشتن در حمله به تأسیسات نفتی عربستان متهم کرده بود، امروز – پنجشنبه ١٩ سپتامبر/٢٨ شهریور – در ادامۀ سفرش به ابوظبی رفت و با مقامات اماراتی در بارۀ وضعیت منطقه و بحران اخیر گفتگو کرد. او در نشست خبری‌اش در ابوظبی اطمینان داد که آمریکا “راه‌حل صلح‌آمیز” را ترجیح می‌دهد.

پمپئو گفت: “مابه اینجا آمده‌ایم تا ائتلافی را در جهت دستیابی به صلح و راه‌حل مسالمت‌آمیز بنا کنیم”. او افزود: “امیدواریم که جمهوری اسلامی ایران هم نگرش مشابهی داشته باشد”.

شب گذشته، محمد بن سلمان ولیعهد عربستان گفته بود که حمله به عربستان موقعیتی را به وجود آورده تا “ارادۀ بین‌المللی به آزمایش گذاشته شود”. سعودی‌ها گفتند که ایران با هدایت حمله، نه تنها به عربستان ضربه زده‌ که قصد آسیب به نظام بین‌المللی را داشته است.

روز پنجشنبه محمد جواد ظریف وزیر خارجۀ ایران هشدار داد که حملۀ نظامی آمریکا یا عربستان به ایران، یک جنگ تمام عیار در منطقه را به دنبال خواهد داشت.

Share