توییتر حساب کاربری سعود القحطانی را بست

توییتر روز جمعه حساب کاربری سعود القحطانی، مشاور پیشین دربار پادشاهی سعودی را تعلیق کرد. بسته شدن حساب کاربری القحطانی در توییتر نزدیک به یک سال پس از اخراج او به ظن نقش داشتن در قتل جمال خاشقچی صورت گرفته است.

به گزارش رویترز، توییتر در اقدامی دیگر، برخی حساب‌های کاربری وابسته به رسانه‌های دولتی عربستان سعودی در این کشور، امارات متحده عربی و مصر را بسته است. توییتر در توضیحی که در این باره داده گفته است که این حساب‌های کاربری به دلیل نشر پیام‌های جانبدارانه به سود دولت عربستان سعودی بسته شده‌اند.

القحطانی، چهره‌ای نزدیک به محمد بن سلمان ولیعهد عربستان است که پیش از این رئیس مرکز سلطنتی رسانه بود و رهبری ارتشی سایبری را برعهده داشت که وظیفه‌اش حفاظت از تصویر پادشاهی سعودی و حمله به مخالفان این کشور در فضای مجازی است.

او خط مشی رسمی عربستان سعودی از جمله در مجادله دیپلماتیک این کشور با قطر، مسایل امنیتی و حقوق بشر را تعیین می‌کرد.

او از ۲۲ اکتبر سال گذشته، اندکی پس از اخراجش پیامی در حساب کاربری خود در توییتر منتشر نکرده بود، اما رویترز به نقل از منابع خود گزارش داده که او پشت صحنه از نفوذ قابل توجهی برخوردار و بسیار فعال بوده است.

اگرچه دادستان عمومی عربستان سعودی گفته است که القحطانی در طراحی قتل جمال خاشقچی مشارکت داشته است، مقامات سعودی حاضر نشده‌اند که اعلام کنند آیا او به این دلیل بازداشت شده است یا نه، هر چند برخی منابع آگاه به رویترز گفته‌اند که او جزو کسانی نبوده که به اتهام قتل محاکمه شده‌اند.

مقامات عربستان سعودی حاضر نشده‌اند در این باره و نیز علت بسته شدن حساب کاربری القحطانی با رویترز گفت‌وگو کنند.

توییتر نیز در باره علت مشخص و یا زمان دقیق بسته شدن حساب کاربری القحطانی توضیحی نداده و تنها به گفتن این نکته بسنده کرده است که او سیاست‌های این شبکه را نقض کرده است.

توییتر همچنین شش حساب کاربری وابسته به دولت عربستان را بسته است. این حساب‌ها خود را به عنوان رسانه‌های مستقل معرفی کرده بودند، در حالی که روایت مورد نظر حکومت عربستان را در این شبکه منتشر می‌کردند.

این شبکه اجتماعی همچنین ۲۶۷ حساب کاربری را در امارات متحده عربی و مصر بسته‌اند. توییتر علت این اقدام را انتشار هدفمند اخبار جانبدارانه به سود حکومت عربستان سعودی علیه ایران و قطر عنوان کرده است.

توییتر اعلام کرده است که این حساب‌های کاربری توسط یک شرکت خصوصی به اسم دات دو (Dotdev) اداره می‌شد.

توییتر همچنین چهار هزار و ۲۵۸ حساب کاربری دیگر را در امارات متحده عربی بسته است. این حساب‌ها با نام‌های جعلی عمدتا اخباری علیه قطر و یمن منتشر می‌کردند.

اقدام توییتر پس از آن صورت گرفته که فیسبوک ماه گذشته ۳۵۰ صفحه را به دلیل انتشار محتوای تبلیغاتی به سود حکومت عربستان سعودی بست. این نخستین اقدام فیسبوک علیه عربستان سعودی به حساب می‌آید.

فیسبوک همزمان فعالیت یک شبکه دیگر با بیش از ۳۵۰ صفحه را در امارات متحده عربی و مصر مسدود کرد.

Share