ویزای ۱۲ دانشجوی دیگر ایرانی برای تحصیل در آمریکا باطل شد

دویچه وله – ویزاهای صادر شده برای ۱۲ دانشجوی ایرانی متقاضی تحصیل در آمریکا به یکباره باطل شد و آن‌ها از سوار شدن به هواپیما منع شدند. در موج جدید تنش‌های سیاسی میان ایران و آمریکا، آینده تحصیلی جوانان ایرانی ناروشن باقی مانده است.

در تازه‌ترین اقدام آمریکا برای منع سفر اتباع ایرانی به خاک این کشور، تعدادی از دانشجویان ایرانی که ویزای تحصیلی برای آنها صادر شده بود و می‌خواستند در دانشگاه کالیفرنیا ثبت نام کنند، از ورود به خاک آمریکا منع شدند.

به گزارش “نیویورک تایمز” جمعه ۲۹ شهریور ( ۲۰ سپتامبر)، ویزای ۱۲ دانشجوی ایرانی که قصد داشتند در آمریکا در رشته‌های فنی و مهندسی، از جمله علوم کامپیوتر، تحصیل کنند، ناگهان باطل شد و برای پرواز آنها به ایالات متحده مانع ایجاد شد.

تلاش دانشجویان ایرانی برای کسب اطلاعات

دانشجویانی که ویزای آنها درهنگامه تنش‌های فزاینده میان تهران و واشنگتن باطل شده است، برای جلب حمایت از مقامات دانشگاه، حقوق‌دانان و اتحادیه‌های دانشجویی و فعالان حقوق ایرانیان در آمریکا دست ‌به کار شده‌اند تا درمورد چرایی موضوع باطل شدن ویزاهای خود اطلاعات کسب کنند.

نیویورک تایمز به نقل از این جوانان ایرانی می‌نویسد، ویزای هر ۱۲ نفر آنها ناگهان و بدون اینکه مطلع شوند باطل شده است. برخی از آنها در تهران از سوار شدن به هواپیما منع شده‌اند و برخی دیگر وقتی قصد داشتند با پروازهای غیرمستقیم از طریق کشورهای خلیج فارس به سمت آمریکا پرواز کنند اجازه نیافتند سوار هواپیما شوند.

یکی از این دانشجویان در نامه‌ای که برای دویچه‌وله فارسی فرستاده نوشته است که در قطر از پرواز او جلوگیری کردند و مهر “باطل شد” را بر ویزای آمریکای او زدند و با او به مثابه “تهدید امنیتی” برای آمریکا برخورد کردند.

منابع دانشجویی در داخل ایران اما از کنسل شدن ویزای دست کم ۲۰ دانشجوی ایرانی برای تحصیل در آمریکا خبر داده‌اند.

یکی از این دانشجویان در فرودگاه بوستون متوقف و به تهران برگردانده شده است.

وزارت خارجه آمریکا از عدم ایجاد تغییر در خصوص ویزاهای دانشجویی سخن گفته است و مقامات آموزشی در آمریکا گفته‌اند هر پاییز، یعنی با شروع ترم تحصیلی جدید، “ما شاهد بروز مشکلات در خصوص ویزا برای صدها هزار دانشجوی بین‌المللی هستیم که می‌خواهند در دانشگاه‌ها و کالج‌های آمریکا به تحصیل بپردازند”.

محدودیت‌های جدید سفر به آمریکا برای شهروندان هشت کشور

دولت دونالد ترامپ در فرمانی در سال ۲۰۱۷ شهروندان هشت کشور ایران، سوریه، یمن، لیبی، سومالی، ونزوئلا، چاد و کره‌ شمالی را از سفر به خاک ایالات‌ متحده آمریکا منع کرده است.

اما ایرانیانی که دارای ویزای معتبر دانشجویی یا ویزای تحقیقات و تبادل فرهنگی باشند از این محدودیت مستثنی شده‌اند.

با این حال، به گزارش بلومبرگ در ژوئن ۲۰۱۹، بسیاری از ایرانیان متقاضی ویزای دانشجویی و ویزای تحقیقاتی نیز از دریافت ویزا باز مانده‌اند. رسانه‌های آمریکایی بارها از بلاتکلیفی دانشجویان ایرانی پذیرفته شده در دانشگاه‌های آمریکایی گزارش کرده‌اند و نوشته‌اند که وضعیت صدها دانشجوی ایرانی که قصد تحصیل درآمریکا را داشته‌اند، ناروشن است.

Share