خانه تاریخی دیگری در شیراز تخریب شد

خانه‌ تاریخی دیگری،شنبه شب در شیراز به ویرانه تبدیل و زیبایی‌های منحصر به فرد آن زیر چرخ آهنی لودرها تخریب شد.

مدیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی استان فارس یکشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: شب گذشته یک خانه با ارزش تاریخی واقع در کوچه مولا رو به روی مسجد حاج نظام واقع در بافت تاریخی شیراز تخریب شد.

مسعود منیعاتی افزود: بخش‌هایی از سقف‌ این خانه که از زیبایی منحصر به فردی نیز برخوردار بود در سالهای گذشته تخریب شد و مالک آن نیز به دنبال ساخت هتل به جای این خانه تاریخی بود.
وی ادامه داد: گویا مالک این هتل مجوز تخریب آن را از اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی استان فارس اخذ کرده است.

مدیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی استان فارس اظهار داشت: این خانه از ارزش های تاریخی منحصربه فردی برخوردار بوده که بخش از آن شامل معماری،گچ بری، نقش برجسته ، موزائیک کاری و نقاشی‌های سقف ، دیواره و سردر ورودی می شود.

منیعاتی گفت:‌گویا در حکم تخریب این خانه تاریخی که از سوی اداره کل میراث فرهنگی ،گردشگری و صنایع دستی استان فارس صادر شده نیز آمده است که سردر و کلیه متعلقات تاریخی این بنا باید حفظ شود اما مالک آن شب گذشته با لودر شروع به تخریب کلی بنا کرده است.

تخریب خانه های تاریخی در شیراز سابقه ای چندین ساله در جمهوری اسلامی دارد در حالی که این خانه ها ظرفیتی برای رونق دهی به بافت تاریخی این کلان شهر و اقتصاد مرکز استان فارس محسوب می شوند اما با مجوز و بدون مجوز شبانگاهان به جانشان حمله می شود.

Share