جمهوری اسلامی ایران معضلی بزرگتر از حمله‌ی آرامکو در عربستان

عبدالرحمن الراشد (شرق‌الاوسط) – اکثر دولت‌های جهان حتی سال‌ها قبل از حمله به تاسیسات نفتی بقیق بر این باورند که تهران یک مشکل جدی برای همه جهان است. اما همگی امیدوار بودند بدون درگیری مستقیم با رژیم ایران و بدون اینکه طرف جنگی آنها باشد، معضل خود به خود حل می‌شود. ولی چیزی تغییر نیافت.

این وضعیت درباره ایالات متحده آمریکا که اکنون جمهوری اسلامی ایران را به شدیدترین وجه تحت محاصره اقتصادی قرار داده نیز صدق می‌کند. ایالات متحده هنوز هم تلاش می کند رفتار رژیم تهران را تغییر دهد.

چندین دهه است که همه ما متوجه هستیم که رژیم ایران تهدید و خطری جدی برای موجودیت عربستان سعودی و تمام کشورهای عربی حوزه خلیج فارس، عراق ، مصر و دیگران است. خطر رژیم تهران به مرزهای یک کشور یا یک قاره محدود نمی‌شود. تنها طی دو سال، بین سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ ، ۳۰ حمله تروریستی مرتبط با ایران در نایروبی، لائوس، هند، تایلند و ایالات متحده آمریکا ثبت شده، از جمله طرح ترور سفیر سعودی در واشنگتن و بمب‌گذاری در سفارتخانه این کشور.

آنچه بسیار جلب توجه می‌کند، این است که اوج فعالیت‌های تروریستی تهران دقیقا طی دو سالی بود که مقامات تهران وارد مذاکرات صلح و بنای روابط دوستانه با دولت آمریکا شده بودند.

چنین اقدامات خصمانه‌ و گستاخانه‌ای که بطور مستمر حکومت ایران مرتکب می‌شود توسط هیچ کشوری در جهان حتی رژیم‌های دیکتاتوری شبیه رژیم ایران مانند کره شمالی یا ونزوئلا انجام نمی‌شود. نزدیکترین کسانی که از حیث ماهیت و رفتار به رژیم ولی فقیه ایران شبیه هستند تنها دو سازمان القاعده و داعش هستند.

سه رژیم آیت‌الله علی خامنه‌ای، ایمن الظواهری و ابوبکر البغدادی مشابه یکدیگر هستند این سه تشکل تروریستی مبتنی بر ایدئولوژی مذهبی پرخاشگرانه و خشن، هیچ اعتقادی به واقعیت‌های موجود در نظم جهانی مانند حدود کشورها یا قوانین حقوق بشر یا سازمان ملل ندارند.

جمهوری اسلامی ایران و امارت اسلامی القاعده و دولت اسلامی داعش از جهت نحوه تحقق آرمان‌های توسعه‌طلبی مبتنی بر گسترش خشونت و هرج و مرج با استفاده از ابزار دین، شبیه یکدیگر عمل می‌کنند.

پس از حملات ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱، جهان ائتلافی تشکیل داد و حکومت امارت اسلامی القاعده را از بین برد و سپس خلافت دولت اسلامی داعش که از شکم القاعده زائیده شد را نیز سرنگون کردند. اما جامعه جهانی تا کنون جرات مقابله با رژیم ولی فقیه تهران را نیافته است. عدم مقابله کشورهای جهان با رژیم تهران غالباً به دلیل ترس و نگرانی کشورها از پیامدهای احتمالی ناشی از رویارویی با این رژیم ماجراجو و مبلّغ خشونت است. این پیامدها چه بسا بزرگتر از پیش‌بینی‌های یک کشور است حتی اگر این کشور ابرقدرتی به مثل ایالات متحده آمریکا باشد.

به همین دلیل است که واشنگتن به سلاح پیچیده‌تری مانند محاصره اقتصادی ایران و محروم کردن رژیم تهران از دلار و نفت متوسل شده است. این سلاح برای جمهوری اسلامی ایران بسیار دردناک، کمرشکن و موثر واقع شده. از همین رو حکومت ایران به چهار تانکر نفتی حمله کرد، شبه‌نظامیان وابسته‌اش در داخل عراق با اقدامی تهاجمی به تأسیسات نفتی سعودی حمله کردند، و در داخل ایران رژیم به دستگیری شهروندان استرالیایی، بریتانیایی و آمریکایی متوسل شده تا با تهدید آنها به اعدام به اتهام جاسوسی و اتهامات دیگر سعی ‌کند از دولت‌هایشان اخاذی و باج مالی بگیرد.

جمهوری اسلامی ایران به یک کابوس جهانی تبدیل شده است. جامعه جهانی بطور جدی با ایران برخورد نکرده. جامعه جهانی زمانی متوجه جدی بودن خطر رژیم ایران خواهد شد که شاید دیگر دیر شده باشد چرا که هر چه زمان می‌گذرد رژِیم متمرد و یاغی جمهوری اسلامی دست به ماجراهای خطرناک‌تری خواهد زد.

رؤسای جمهوری آمریکا و رهبران اروپایی طی ۴۰ سال گذشته تلاش کردند تا با روش‌های صلح‌آمیز و گاهی مماشات و دلجویی رژیم تهران را مهار کرده و رفتارش را تغییر دهند اما تمام تلاش‌های آنها در این مسیر ناکام ماند. آنها قبول کردند که با ایران توافق هسته‌ای امضا کنند و دست رژیم تهران را برای جنگ‌های منطقه‌ای و تروریسم فرامنطقه‌ای باز بگذارند. فعالیت تروریستی رژیم ایران حتی برای خاک اروپایی‌ها هم که با آن توافق هسته‌ای امضا کرده‌اند، استثناء قائل نشد.

از نظر درک سیاسی برای کشورهای غربی بسیار دشوار است که رژِیم ایران را چنانکه ماهیت واقعی‌اش است بشناسند. آنها ایران را یک نظام جمهوری با انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری و دارای یک دولت با کرسی و پرچم در سازمان ملل می‌بینند اما حقیقت و ماهیت رژیم ایران چیزی جز یک سازمان مذهبی تروریستی کاملا شبیه القاعده و داعش نیست. رژیم ایران به عنوان یک تهدید، خطر و چالش برای همه جهان آنقدر باقی خواهد ماند تا اینکه روزی کشورهای جهان به این نتیجه برسند که باید با این رژیم مقابله کند.

*منبع: روزنامه شرق الاوسط
*نویسنده: عبدالرحمن الراشد
*ترجمه و تنظیم از کیهان لندن

Share