سپردن امانت ميلياردى به دزد عتيقه؛ روحانی «گوشت» را دست «گربه» داده است


«آمدنیوز»- حكايت غریبی است؛ سال‌ها قبل در دهه‌ی هشتاد وقتى «عطاءالله مهاجرانى» وزير معزول ارشاد دولت خاتمى به دلیل پرونده‌ی «فساد اخلاقی» و واهمه‌ی پیگیری آن، قصد جلاى وطن داشت، دو عدد تابلوى نفيس قديمى كه در آن زمان ميلياردها تومان قيمت داشت، به امانت نزد «صادق خرازی» مؤسس حزب اصلاح‌طلب ندای ایرانیان و «شاه دزد عتيقه» در جمهوری اسلامی گذاشت تا در فرصت مقتضى و بعد از اسكان در لندن، از وى باز پس گيرد.

صرف‌نظر از این‌که یک وزير به ظاهر خدوم و ساده زيست فرهنگى كه وظيفه‌اش صيانت از فرهنگ و آثار هنرمندان بوده، چگونه دست به جمع‌آورى چنین تابلوهاى گران‌قيمتى زده، طنز ماجرا مصداق مشهور «گوشت» را به دست «گربه» سپردن است.

مدتى پس از اقامت «مهاجرانی» در لندن، پسر وی به اذن پدر، نزد «صادق (سارق) خرازى» رفت و ضمن تشكر از حُسن امانت‌دارى و ابلاغ سپاس پدر، به وی گفت تابلوها را مرحمت فرموده و باز پس گرداند.

«صادق (سارق) خرازى» حسب ذات مشهور خود و به بركت لقمه‌ی حرام تناول شده در سفره‌ی بیت رهبری، با ضرس قاطع، منكر وجود تابلوها، موضوع امانت و كل ماجرای روی داده میان خود و عطاءالله مهاجرانی شد.

«عطاءالله مهاجرانی» كه از اين سرقت بزرگ هنرى در برابر چشمان خود متحير مانده بود، عريضه‌ای را نزد يكى از شيوخ بزرگ اصول‌گرا (كه البته اين روزها بيشتر اصلاح‌طلبان گِرد وی می‌چرخند) برد، بلکه بتواند به واسطه‌ی اين شیخ بزرگ جمهوری اسلامی، حق خود را باز ستاند. شيخ قبول کرد، «خرازى» را به دفتر خود فرا خواند و از وی خواست دو تابلوی نفیس و عتیقه را به «مهاجرانی» بازگرداند. «صادق (سارق) خرازى» هم در این جلسه قبول کرد که امانت را به صاحبش بازگرداند. بدین منظور جلسه‌ی ديگرى با حضور فرزند «مهاجرانى» نزد «شيخ» برگزار شد تا موضوع فيصله يابد.

از آن قرار تا امروز، «صادق خرازی» نه پاسخ تلفن‌هاى «شيخ» را داده، نه «فرزند مهاجرانى» را به حضور پذيرفته. این‌گونه «برادر همسر سیدمسعود خامنه‌ای» به راحتى مالک ميلياردها تومان از سرمايه‌ی مردم شده است.

اين تنها مشتى نمونه‌ی خروار از دزدى‌ها و سرقت‌هاى ژن معيوبی است که اخیرا با حکم «حسن روحانی» رئیس‌جمهور به سمت «عضو شورای‌عالی میراث‌ فرهنگی‌ و گردشگری» منصوب شده است.

این کلاهبرداری هم‌چنین مثال دیگری را در ذهن متبادر کرده است: «دزد كه به دزد بزند، شاه دزد است.»

Share