آزادی نازنین زاغری، موضوع دیدار جانسون و روحانی

ایران اینترنشنال : بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، می‌گوید در دیدار خود با حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، در ساعات آتی در نیویورک، خواستار آزادی نازنین زاغری، شهروند ایرانی-بریتانیایی زندانی در ایران به جرم«جاسوسی»، خواهد شد. 

این صحبت جانسون در پاسخ به درخواست‌های مکرر از او برای موضع‌گیری تند علیه ایران به علت دستگیری افراد دوتابعیتی ابراز شد. 

نازنین، مادر ۴۰ ساله که به اتهام «جاسوسی» به ۵ سال حبس محکوم شد، زاغری از آوریل سال ۲۰۱۶ در ایران زندانی است.

جانسون سوار بر هواپیمای عازم نیویورک برای شرکت در اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل به خبرنگاران گفت: «من نه تنها درباره اقدامات ایران در منطقه بلکه درباره ضرورت آزادی نازنین و دیگر کسانی که از نگاه ما غیرقانونی و غیرعادلانه در تهران محبوس‌اند صحبت خواهم کرد.»

جرمی هانت، وزیر سابق خارجه بریتانیا پیشنهاد کرد جانسون از هم‌پیمانان خود در سازمان ملل بخواهد همگی یک‌صدا «گروگان‌گیری دیپلماتیک» ایران را محکوم کنند.

ریچارد راتکلیف، همسر نازنین زاغری، گفت جانسون باید به روحانی بگوید: «دیگر بس است.»

او دستگیری و محکومیت همسرش را «دیپلماسی گروگان‌گیری» از سوی جمهوری اسلامی توصیف کرد.

در ماه اوت، قوه قضائیه ایران اعلام کرد انوشه آشوری، شهروند ایرانی-بریتانیایی  نیز به اتهام «جاسوسی برای اسرائیل» به ۱۰سال حبس محکوم شده است.

چند هفته بعد نیز اعلام شد دو زن دارای تابعیت بریتانیایی و استرالیایی و یک مرد استرالیایی در ایران بازداشت شده‌اند.

کیلی مور-گیلبرت، پژوهشگر در امور خاورمیانه در موسسه آسیایی دانشگاه ملبورن و همچنین یک زوج ماجراجو و وبلاگ‌نویس استرالیایی به نام‌های مارک فرکین و جولی کینگ پس از سفر به ایران بازداشت شده‌اند.

وزارت خارجه بریتانیا نسبت به سفر اتباع این کشور به ایران و خطر بازداشت خودسرانه از سوی نهادهای ایرانی هشدار داده است.

Share