افزایش نرخ کالاها و خدمات نسبت به شهریور ماه سال ۹۷

تغییرات نرخ کالاها و خدمات به استناد گزارش مرکز آمار در شهریور ماه نشان می‌دهد که نرخ گروه خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها، نسبت به شهریور ماه سال قبل رشد ۴۶ درصدی یافته است.

در این گروه، رشد نرخ کالاها نسبت به مرداد ماه برای نان و غلات یک درصد، شیر، پنیر و تخم مرغ «۱.۴ درصد»، روغن‌ها و چربی‌ها «۰.۴ درصد»، شکر، مربا، عسل، شکلات و شیرینی «۰.۳ درصد» و چای، قهوه، کاکائو، نوشابه و آب میوه «۵.۱ درصد» بوده است.

بر اساس اطلاعات موجود، نرخ کالاهای این گروه، نسبت به شهریور ماه سال گذشته (تورم نقطه به نقطه) با رشد چشم گیری مواجه بوده است؛ به گونه‌ای که به ترتیب برای خوراکی‌ها «۴۵ درصد»، نان و غلات «۳۶.۹ درصد»، گوشت قرمز و سفید و فرآورده‌های آنها «۶۳ درصد»، گوشت قرمز و گوشت ماکیان «۶۲.۴ درصد»، ماهی‌ها و صدف داران «۶۷.۳ درصد»، شیر، پنیر و تخم مرغ «۳۸.۹ درصد»، روغن‌ها و چربی‌ها «۳۷.۸ درصد»، میوه و خشکبار «۲۵.۴ درصد»، سبزیجات «۴۰ درصد»، شکر، مربا، عسل، شکلات و شیرینی «۵۳.۲ درصد»، چای، قهوه، کاکائو، نوشابه و آب میوه «۶۸.۲ درصد» و محصولات خوراکی طبقه بندی نشده در جای دیگر «۸۴.۹ درصد» رشد را شاهد بودیم.

گروه مسکن، آب، برق، گاز و سایر سوخت‌ها به طور کلی رشد «۲.۴ درصدی» نسبت به ماه قبل و رشد «۲۴.۱ درصدی» نسبت به شهریور ماه سال گذشته داشته است؛ ضمن اینکه در این گروه، بخش مسکن «۱.۷ درصد» نسبت به مرداد ماه و «۲۲.۴ درصد» نسبت به شهریور ماه سال گذشته با رشد قیمت مواجه شده است. همچنین نرخ آب، برق و سوخت نیز به صورت جداگانه در مرداد ماه «۷.۳ درصد» و نسبت به شهریور ماه سال قبل «۳۶.۹ درصد» رشد داشته است.

Share